Puchar Świata w kolarstwie torowym: Dwa rekordy Polski i podium Małgorzaty Wojtyry

Dwa rekordy Polski i podium Małgorzaty Wojtyry to największe sukcesy polskich torowców w pierwszej edycji Pucharu Świata w meksykańskiej Guadalajarze.

Łukasz Czechowski

Małgorzata Wojtyra, która w niedawno zakończonych mistrzostwach Europy zajęła w omnium 6. miejsce, w Pucharze Świata stanęła na najniższym stopniu podium. Rozpoczęła znakomicie, od triumfu w scratchu. W wyścigu indywidualnym na dochodzenie była 11., w wyścigu eliminacyjnym 5., w jeździe na czas na 500m 3., w rundzie ze startu lotnego 6. i 7. w wyścigu punktowym. Polkę pokonały tylko Jolien d'Hoore i Marlies Mejias Garcia.

Katarzyna Kirschenstein  poprawiła dwa rekordy Polski - jeden indywidualnie w sprincie i jeden w drużynie, z Urszulą Łoś. W eliminacjach sprintu pokonała 200 m w 11,248 sekundy, o 0,3 s szybciej od najszybszej dotychczas Polki, Magdaleny Sary, która ustanowiła ten rekord 11 lat temu.
Nowy rekord kraju w sprincie drużynowym wynosi teraz 34,431 sekundy i należy do duetu Kirschenstein-Łoś. Dotychczasowy najlepszy wynik wynosił 34,860 s i wyznaczyły go 4 lata temu Małgorzata Wojtyra i Marta Jankowiak.

Rekordowe czasy nie przełożył się na wysokie lokaty. W sprincie indywidualnym Katarzyna Kirschenstein zajęła 26., a Urszula Łoś 34. miejsce, odpadając po kwalifikacjach. W sprincie drużynowym Polki uplasowały się na 12. pozycji.

Katarzyna Kirschenstein startowała także w keirinie, jednak nie przeszła 1. rundy i repasaży. Została sklasyfikowana na 19. miejscu.

Dwóch polskich sprinterów - Damian Zieliński  i Mateusz Lipa  nie zdołali awansować do 1/8 w sprincie indywidualnym. W kwalifikacjach zajęli oni odpowiednio 13. i 21. miejsce. W 1/16 wicemistrz Europy Zieliński przegrał z Hersony Canelonem, a Mateusz Lipa z Robertem Forstemannem.

W sprincie drużynowym - Zieliński, Lipa i Maciej Bielecki  - uplasowali się na 10. pozycji, z czasem 43,823 s.

Z bardzo dobrej strony pokazał się Kamil Kuczyński  w keirinie. Po repasażach awansował on do 2. rundy, a w niej również zdołał wywalczyć miejsce w kolejnej rundzie, finałowej. Zajął w niej 6. lokatę.

4. drużyna mistrzostw Europy w wyścigu na dochodzenie - Eugenia Bujak, Małgorzata Wojtyra, Natalia Rutkowska  i Edyta Jasińska  nie były tym razem w stanie nawiązać walki z czołówką i zakończyły zmagania na 14. miejscu.

Źródło: pzkol.pl