Wielki sukces Polki w Tour de France. Profesorska jazda!

To historyczny wyczyn dla kobiecego kolarstwa w Polsce. Katarzyna Niewiadoma zajęła 3. miejsce w klasyfikacji końcowej Tour de France! Ostatniemu etapowi towarzyszyły wielkie emocje.

Dawid Franek
najlepsze kolarki Tour de France Femmes 2022 Getty Images / Na zdjęciu: najlepsze kolarki Tour de France Femmes 2022
Katarzyna Niewiadoma przed ostatnim etapem Tour de France Femmes zajmowała 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. W niedzielę na kolarki czekała górska trasa na dystansie 123 km. Chwilami przewyższenia wynosiły nawet 22-23 proc. W końcowej części etapu nasza reprezentantka walczyła z trzema rywalkami, które znajdowały się bezpośrednio za nią w "generalce".

W tym gronie należało szczególnie uważać na Juliettę Labous. Francuzka przed niedzielnym finałem miała do Polki 49 sekund i poważny atak z jej strony mógłby stwarzać zagrożenie.

Na szczęście Niewiadoma kontrolowała sytuację. Nie pozwoliła na to, żeby jej przeciwniczka odjechała na większy dystans.

Ostatecznie Polka zajęła 4. miejsce w ostatnim etapie Tour de France, wyprzedzając jednocześnie Labous i pieczętując podium w całym wyścigu. Nasza zawodniczka nawiązała tym samym do sukcesu Zenona Jaskuły, który wśród panów zajął 3. miejsce w "generalce" Tour de France 1993.

Podczas ostatniego etapu, ale również w całym wyścigu bezkonkurencyjna była Annemiek Van Vleuten. W łącznej klasyfikacji osiągnęła gigantyczną przewagą nad rywalkami. Druga Demi Vollering straciła do niej 3 minuty i 48 sekund, a Niewiadoma 6 minut i 35 sekund.

Warto podkreślić, że dla reprezentantki Polski to kolejny wielki sukces. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Leuven wywalczyła brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego.