Bez niespodzianek na trasie "Staruszki". Słoweniec z kolejnym niesamowitym triumfem

Tadej Pogacar wygrał monumentalny klasyk Liege-Bastogne-Liege. Słoweniec po raz kolejny w karierze rozstrzygnął wyścig solowym atakiem. Michał Kwiatkowski pojawił się na trasie w roli pomocnika Thomasa Pidcocka w zespole Ineos-Grenadiers.

Krzysztof Londzin
Tadej Pogacar PAP/EPA / Olivier Hoslet / Na zdjęciu: Tadej Pogacar
Liege-Bastogne-Liege to najważniejszy wyścig jednodniowy spośród ardeńskich klasyków, do których zalicza się także holenderski Amstel Gold Race oraz Strzałę Walońską. W tym roku kolarze już po raz 110. rywalizowali na trasie "Staruszki". Zawodnicy mieli do pokonania aż 11 podjazdów po ardeńskich pagórkach rozlokowanych na dystansie 254 kilometrów. Nic więc dziwnego, że Liege-Bastogne-Liege to wyścig dla kolarzy specjalizujących się w jeździe po górach. W 2017 roku 3. miejsce w tej imprezie zajął Michał Kwiatkowski. Kolarz z Torunia wielokrotnie podkreślał, że triumf w "Staruszce" jest jego marzeniem, jednak w kolejnych sezonach nie był w stanie go zrealizować.

Michał Kwiatkowski pojawił się na trasie tegorocznej edycji Liege-Bastogne-Liege, ale podobnie jak w pozostałych wyścigach ardeńskiego tryptyku w głównej mierze pełnił rolę pomocnika dla Thomasa Pidcocka - lidera zespołu Ineos-Grenadiers. Brytyjczyk w ubiegłym tygodniu dzięki wspaniałej pracy Kwiatkowskiego wygrał Amstel Gold Race (czytaj więcej).

W holenderskim klasyku nie brał jednak udziału Tadej Pogacar, który lubi rozgrywać jednodniowe imprezy indywidualnymi rajdami. Słoweniec próbkę swoich możliwości pokazał podczas marcowego wyścigu Strade Bianche, kiedy zdecydował się na atak już 80 kilometrów przed metą. Na trasie Liege-Bastogne-Liege decydujące przyspieszenie wykonał niecałe 35 kilometrów przed metą na słynnym podjeździe La Redoute. Za kolarzem ekipy UAE Team Emirates bezskutecznie próbował pomknąć Richard Richard Carapaz. Reszta zawodników nie była w stanie nawet zareagować.

Pogacar szybko zaczął powiększać przewagę i pewnie dowiózł prowadzenie do mety. Za jego plecami walkę o drugie miejsce wygrał Francuz Romain Bardet, który na ostatnich kilometrach oderwał się od peletonu. Główną grupę do mety przyprowadził mistrz świata Mathieu van der Poel.

Kolejny celem Tadeja Pogacara będzie triumf w majowym Giro d'Italia. Słoweniec celuje w wygranie dwóch największych wyścigów w kalendarzu w jednym sezonie - Giro d"Italia oraz Tour de France.

Na trasie oprócz Michała Kwiatkowskiego spośród Polaków mieliśmy jeszcze Łukasza Wiśniowskiego. Obaj nasi kolarze nie ukończyli wyścigu.

Zobacz też: Polka wygrała, on okrutnie cierpiał. "Trzy kieliszki wódki na pusty żołądek" Wielki sukces polskiej kolarki! Historyczne podium w belgijskim klasyku
Czy Tadej Pogacar wygra w jednym sezonie Giro d'Italia oraz Tour de France?