Gracia - Orlova 2008: Etap I: zwycięstwo Marianne Vos

Nie było niespodzianki w pierwszym etapie Gracia - Orlova. Najlepsza na 102,6 kilometrowym etapie w czeskim mieście Detramovice okazała się Holenderka Marianne Vos z teamu DSB Bank, która dystans ten pokonała w czasie 2 godzin 53 minut i 9 sekund.

Mateusz Martyniak

3 sekundy później na mecie zameldowała się Włoszka Fabiana Luperini z włoskiego teamu Menikini Selle Italia Master, a trzecia była Mara Abbott z Team High Roads Women, której do zwycięstwa zabrakło 8 sekund. Jedyna Polka startująca w wyścigu Anna Harkowska zajęła 20. miejsce.

W klasyfikacji drużyn prowadzi Team High Roads Team Women, a tuż za nim plasuje się Menikini Selle Italia Master. Trzecią pozycję po pierwszym dniu okupuje drużyna DSB Bank z Holandii, w której barwach startuje aktualna liderka kobiecego rankingu UCI - Marianne Vos.

W piątek etap II, najdłuższy, w Lichnov, którego długość wynosi 125,8km. Zawodniczki wystartują o godzinie 12:00. Rok temu najlepsza na tym odcinku okazała się Judith Arndt, która w tym roku w wyścigu nie startuje. Druga była reprezentantka Szwecji - Susanne Ljungskog, a trzecia Andrea Bosman. Obie są nieobecne podczas tegorocznej edycji wyścigu. Jednak obecna jest Tina Liebig i Belgijka Lieselot Decroix, które rok temu zajęły odpowiednio lokaty 4. i 5.

Przypomnijmy, że Gracia - Orlova to czeski wyścig kobiet składający się z pięciu etapów. Trasa tych zawodów przebiega także przez terytorium Polski. Jazda indywidualna na czas rozgrywana jest w Kuźni Raciborskiej, a etap IV w Czechowicach-Dziedzicach. Najdłuższym etapem jest etap drugi, piątkowy, w czeskim mieście Lichnov, którego trasa mierzy 125,8 km, zaś najkrótszy to wspomniana czasówka w Kuźni Raciborskiej - 18 km.

W poprzednim roku najlepsza okazała się Niemka z teamu T-Mobile – wicemistrzyni olimpijska z Aten Judith Arndt, która w klasyfikacji generalnej wyprzedziła Rosjankę Aleksandrę Burchenkową i zawodniczkę ekipy DSB Bank - Andreę Bosman. Najlepsza z Polek Małgorzata Jasinńska z teamu POL-AQUA została sklasyfikowana na 23. miejscu.