"Nadchodzi tsunami, które zniszczy kolarstwo!". Peleton w obliczu nowej afery

Jeżeli wszechobecne plotki okażą się chociaż w jednym procencie prawdziwe, to będziemy mieli największy skandal w historii tej dyscypliny sportu.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Zawodnicy na trasie wyścigu kolarskiego / Na zdjęciu: Zawodnicy na trasie wyścigu kolarskiego

W tym roku mija 18 lat od najbardziej spektakularnej afery dopingowej w kolarstwie. W 1998 roku, podczas Tour de France, policja najpierw aresztowała Willy'ego Voeta - asystenta ds. żywieniowych w teamie Festina. Za posiadanie hurtowych ilości nielegalnych recept na amfetaminę, erytropoetynę (EPO) czy testosteron. Kilkanaście dni później funkcjonariusze niespodziewanie przeszukali hotele, autobusy, samochody ekip biorących udział w Wielkiej Pętli. Wszystkie telewizje świata pokazywały, jak policjanci w workach wynosili setki kilogramów środków dopingowych. Lista uczestników Tour de Dopage (Wyścigi Dopingu), jak określono tę edycję TdF, którzy ostatecznie zostali zdyskwalifikowani za stosowanie niedozwolonych środków jest potężna. Jan Ullrich, Marco Pantani, Erik Zabel, Bo Hamburger, Laurent Jalabert, Jens Heppner, Mario Cipollini, Bobby Julich - to tylko najbardziej znani oszuści.

Mało kto wie, że dokładnie w 1998 roku - w cieniu afery związanej z Festiną - zanotowano pierwszy przypadek dopingu technologicznego. Dopingu, który wkrótce może zniszczyć kolarstwo. Na Amen!

Zobacz synku, jedzie "tablica Mendelejewa"

Początek XXI wieku przyniósł kolejne afery i skandale. Kolarstwo sięgnęło dna. Peleton nazywano "tablicą Mendelejewa", a zawodników "nafaszerowanymi królikami doświadczalnymi". Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wraz ze Światową Agencją Antydopingową (WADA) wypowiedziały oszustom wojnę.

- Dobrze, że w końcu wprowadzono zaostrzone procedury, przekazano dodatkowe miliony na badania, sportowcy nie znają dnia, ani godziny nalotu kontrolerów - wylicza kierownik Wydziału Edukacji i Promocji Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, Dariusz Błachnio. - Oczywiście, że nadal są tacy, którzy decydują się na środki dopingowe, ale to już są jednostki. Kibice otrzymali wyraźny sygnał, że kolarstwo jest czyste.

I wrócili do tej dyscypliny sportu. Tour de France w latach 2005-06 zanotowało ogromny spadek zainteresowania. Mówiło się nawet o śmierci medialnej. Od kilku lat fatalna tendencja się odwróciła. - Z roku na rok przybywa kibiców, wokół Tour de Pologne, jak i większości wyścigów na całym świecie jest istne szaleństwo. Start i meta każdego z etapów naszego narodowego wyścigu gromadzi dziesiątki, a nawet setki tysięcy fanów. Przed telewizorami te liczby zamieniają się w miliony - twierdzi Czesław Lang, organizator TdP.

Ten ogrom pracy może teraz lec w gruzach. Bo nad kolarstwem znów pojawiły się czarne chmury.

Kiedyś farmakologia, teraz technologia

Wróćmy jeszcze raz do 1998 roku. Jak już pisałem na wstępie, właśnie w tym roku użyto po raz pierwszy dopingu technologicznego. W peletonie pojawił się silniczek cylindryczny schowany w sztycy pod siodełkiem. Nie miał wielkiej mocy, nie mógł przesądzić o triumfie, był dopiero w pierwszej fazie testów.

Kolarscy działacze, zajęci walką z dopingiem medycznym, zupełnie przeoczyli ten fakt. Ten błąd zaczyna się mścić. Właśnie stajemy u progu nowej afery w kolarstwie. Afery, którą wielu określa, jako największą w historii. - Doping medyczny to kropla w morzu tego, co przyniósł i jeszcze przyniesie doping technologiczny. To będzie tsunami, które zniszczy kolarstwo, jakie znamy do tej pory - napisał zupełnie niedawno dr Michele Ferrari. Ten sam, który miał pod swoją opieką największych kolarskich dopingowiczów. Między innymi Lance'a Armstronga.

Pod koniec stycznia tego roku UCI oficjalnie zanotował pierwszy przypadek stosowania dopingu technologicznego. Podczas mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym Belgijka Femke van der Driessche miała zamontowany mały silniczek, który pomagał jej w walce. - Zawodniczce grozi pół roku dyskwalifikacji - wypowiedział się prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Brian Cookson.

- Kiedyś farmakologia, teraz technologia - dodał z zafrasowaną miną Brytyjczyk. Doskonale zdaje sobie sprawę, że sprawa van der Driessche to najprawdopodobniej tylko wierzchołek góry lodowej.

Bateria w bidonie?

Plotki o stosowaniu małych silniczków w rowerach zawodowców pojawiały się od lat. Jednak nikt nie złapał nikogo za rękę. Mimo że dochodziło do zastanawiających sytuacji. Choćby w 2010 roku podczas Wyścigu Dokoła Flandrii. Na brukowanym podjeździe Grammont (17 km przed metą) Fabian Cancellara zgubił Tooma Boonena, jakby jechał na... motorze. Nie wstawając z siodełka po prostu odjechał. Na mecie miał ponad minutę przewagi nad rywalem. Niewiarygodne.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×