Valerio Conti zwycięzcą najdłuższego, trzynastego etapu Vuelta a Espana 2016

Valerio Conti wygrał trzynasty etap 71. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Nairo Quintana.

Piotr Ziemka

Trzynasty etap Vuelta a Espana był najdłuższym w 2016 roku - liczył 213 kilometrów i 400 metrów. Kolarze wystartowali w Bilbao. Na trasie umiejscowiono cztery górskie premie trzeciej kategorii. Prowadzenie w klasyfikacji górskiej objął Siergiej Łagutin.

W gronie uciekinierów znalazło się dwunastu zawodników mających ponad 70-minutowe straty do lidera klasyfikacji generalnej po dwunastu etapach. 18 kilometrów przed końcem samotnie zaatakował Valerio Conti. Włoch z zespołu Lampre Merida zachował przodownictwo i jako pierwszy minął linię mety w Urdax-Dantxarinea.

55 sekund do Włocha straciło pięciu kolarzy. Druga lokatę zajął Szwajcar Danilo Wyss. Trzeci był Łagutin. Peleton zakończył piątkowy odcinek dopiero 33 minuty i 54 sekundy po zwycięzcy. Na 26. pozycji został sklasyfikowany Michał Gołaś.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Nairo Quintana. Drugi nadal jest Christopher Froome. Na trzeciej pozycji plasuje się Alejandro Valverde.