Trzecie i czwarte miejsce kolarzy grupy CCC na piątym etapie Tour of Croatia

Jaime Roson wygrał piąty etap wyścigu Tour of Croatia 2017. Trzecie miejsce zajął Jan Hirt. Na czwartej pozycji uplasował się inny kolarz zespołu CCC Sprandi Polkowice - Felix Grossschartner.

Piotr Ziemka
kolarze grupy CCC Sprandi Polkowice Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: kolarze grupy CCC Sprandi Polkowice
W piątym dniu wyścigu dookoła Chorwacji kolarze przejechali 141 kilometrów na trasie Porec - Ucka. Punkty na górskich oraz lotnych premiach zdobywał Łukasz Owsian. Polak z ekipy CCC Sprandi Polkowice triumfował na lotnym finiszu umiejscowionym 30 kilometrów przed końcem. Oprócz Owsiana w ucieczce jechali wówczas Hiszpan Lluis Mas (Caja Rural) i Włoch Antonio Parrinello (GM Europa Ovini). Ta trójka została złapana przez peleton tuż przed rozpoczęciem finałowego podjazdu, gdy do mety pozostawało 16 km.

2000 metrów przed końcem na czele było trzech najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej: Vincenzo Nibali, Jaime Roson oraz Jan Hirt. Później dołączył do nich Jan Polanc. Słoweniec ostatecznie uplasował się jednak na piątej pozycji. Zwyciężył Roson. Jako drugi linię mety minął Nibali. Trzecią lokatę zajął Hirt. Pięć sekund po czołowej trójce finiszował inny zawodnik z polskiej drużyny - Felix Grossschartner. Na szóstej pozycji został sklasyfikowany Franco Pellizotti.

Ósmy był Michal Schlegel. Czech odzyskał przodownictwo w klasyfikacji młodzieżowej. Aktywnie na ostatnim podjeździe jechał kolejny z "Pomarańczowych" - Branisław Samojłow. Białorusin na szczycie zameldował się jako dziewiętnasty.

Roson dzięki bonifikacie za wygraną został liderem "generalki". Po pięciu dniach rywalizacji ma dwie sekundy przewagi nad Nibalim. Hirt zajmuje trzecią lokatę, a Grossschartner - czwartą.

W klasyfikacji drużynowej nadal prowadzi CCC. Team Bahrain Merida traci do drużyny z Polkowic trzy minuty oraz 45 sekund. Wyścig zakończy się niedzielnym, liczącym 147 km etapem do Zagrzebia.