Lukas Poestlberger wygrał 1. etap Giro d'Italia 2017, Marcin Białobłocki jechał w ucieczce

W pierwszym dniu setnej edycji kolarskiego wyścigu Giro d'Italia do przejechania było 206 kilometrów na trasie Alghero - Olbia. Jako pierwszy linię mety minął Lukas Poestlberger.

Piotr Ziemka
W ucieczce dnia znalazło się sześciu zawodników: Polak Marcin Białobłocki (CCC Sprandi Polkowice), Włoch Cesare Benedetti (Bora-Hansgrohe), Rosjanin Paweł Brutt (Gazprom-RusVelo), Włoch Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Erytrejczyk Daniel Teklehaimanot (Dimension Data) oraz Albańczyk Eugert Zhupa (Wilier Triestina-Selle Italia). Na trasie umiejscowiono trzy górskie premie czwartej kategorii. Wszystkie wygrał Benedetti. Natomiast na jedynym lotnym finiszu zwyciężył Teklehaimanot.

Jako pierwszy z grona uciekinierów doścignięty został Maestri, a jako drugi - Białobłocki. Ze szczytu ostatniej górskiej premii do mety pozostawało jeszcze 21 kilometrów.

Benedetti, Brut, Teklehaimanot i Zhupa stracili prowadzenie 3700 km przed końcem. Ostre zakręty na końcówce etapu spowodowały, że wielu zawodników musiało zatrzymać się na kilka sekund i peleton został wówczas podzielony.

O zwycięstwo na pierwszym etapie mieli rywalizować sprinterzy, ale przed nimi znalazł się niespodziewanie Lukas Poestlberger. Austriak z zespołu Bora-Hansgrohe zaatakował na przedostatnim kilometrze i utrzymał wypracowaną przewagę do końca. Drugą lokatę zajął Caleb Ewan. Trzeci był Andre Greipel.

Najwyżej z kolarzy zespołu CCC uplasował się Włoch Simone Ponzi, który był dziewiętnasty. 79. pozycję zajął najlepszy z Polaków - Michał Gołaś (Sky). Poestlberger za zwycięstwo uzyskał 10 sekund bonifikaty do klasyfikacji generalnej. Ewan zdobył 6 sekund, a Greipel - 4.

187. Marcin Białobłocki Polska CCC Sprandi Polkowice +2:49

Czy Lukas Poestlberger będzie liderem klasyfikacji generalnej wyścigu Giro d'Italia po drugim etapie?