Peter Sagan zwycięzcą trzeciego etapu Tour de France, Rafał Majka dziesiąty

Peter Sagan wygrał trzeci etap wyścigu Tour de France 2017. Na dziesiątej pozycji został sklasyfikowany inny kolarz zespołu Bora-Hansgrohe - Rafał Majka.

Piotr Ziemka
PAP/EPA
Trzeci odcinek wyścigu Tour de France 2017 liczył 212 kilometrów i 500 metrów. Start etapu nastąpił w Belgii (Verviers). Kolarze przejeżdżali w poniedziałek między innymi przez Luksemburg. Metę umiejscowiono we Francji (Longwy). W pierwszej ucieczce znalazło się sześciu zawodników: Belg Frederik Backaert (Wanty Groupe Gobert), Amerykanin Nathan Brown (Cannondale), Australijczyk Adam Hansen (Lotto Soudal), Francuz Romain Hardy (Fortuneo Vital Concept), Niemiec Nils Politt (Katiusza) oraz Francuz Romain Sicard (Direct Energie).

Na trasie etapu znalazło się pięć górskich premii: trzy mające czwartą kategorię, a dwie - trzecią. Na dwóch z nich najlepszy był Brown, który dzięki trzem punktom zdobył białą koszulkę w czerwone grochy. Natomiast na jedynym lotnym finiszu pierwszy zameldował się Politt. Kolejne miejsca zajęli: Backaert, Sicard, Hansen, Hardy i Brown. Z peletonu, który tracił do czołowej szóstki 110 sekund, najszybszy był Mark Cavendish.

60 km przed metą do prowadzącej szóstki dołączyło trzech zawodników: Belg Thomas De Gendt (Lotto Soudal) i dwóch Francuzów - Lilian Calmejane (Direct Energie) oraz Pierre-Luc Perichon (Fortuneo). Jako ostatni z uciekinierów został złapany Calmejane. Triumfatora przedostatniej górskiej premii na trasie trzeciego etapu Tour de France 2017 złapano, kiedy do mety pozostawało 10 kilometrów.

Na koniec kolarze mieli do pokonania podjazd o długości 1,6 km i średnim nachyleniu wynoszącym 5,8 procent (maksymalnie 11 proc.). Zwyciężył Peter Sagan. To dla niego ósma etapowa wygrana w Tour de France. Drugie miejsce zajął Michael Matthews. Jako trzeci metę minął Daniel Martin. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Geraint Thomas, który był ósmy. W najlepszej dziesiątce znalazł się też Rafał Majka. Na 42. pozycji został sklasyfikowany Michał Kwiatkowski, który zachował ósme miejsce w "generalce".