Rafał Majka ósmy na ósmym etapie Tour de France, Lilian Calmejane zwyciężył

Lilian Calmejane wygrał w Station des Rousses ósmy etap 104. edycji Tour de France. Na ósmej pozycji został sklasyfikowany Rafał Majka.

Piotr Ziemka
PAP / KIM LUDBROOK
Ósmy etap Tour de France 2017 liczył 187 kilometrów i 500 metrów. Start nastąpił w Dole. Bardzo aktywny na początku etapu był 38-letni Sylvain Chavanel. Francuz właśnie w Station des Rousses wygrał etap wyścigu dookoła Francji w 2010 roku. Mimo ataków wielu zawodników oraz prób wypracowania kilkuminutowej przewagi, do lotnej premii w Montrond (45. kilometr trasy) dojechał liczny peleton i czołowe pozycje zajęli sprinterzy. 20 punktów do klasyfikacji punktowej zdobył Andre Greipel. Trzeci na finiszu był jadący w zielonej koszulce lidera tego rankingu Marcel Kittel. Między Niemcami uplasował się Michael Matthews.

110 kilometrów przed metą doszło do podziału w peletonie. W drugiej grupie zostali między innymi zawodnicy z najlepszej dziesiątki klasyfikacji generalnej, a przed nimi znajdowało się ponad czterdziestu kolarzy. Na czele peletonu goniącego uciekinierów długo jechał Michał Kwiatkowski i inni kolarze zespołu Sky.

Na trasie ósmego etapu znalazły się trzy górskie premie: Col de la Joux (trzecia kategoria), Cote de Viry (druga kategoria) i Montee de la Combe de Laisia Les Molunes (pierwsza kategoria). Ostatni podjazd liczył 11,7 kilometra długości i miał 6,4 procent średniego nachylenia.

Dwie górskie premie wygrał Warren Barguil. Białą koszulkę w czerwone grochy zdobył jednak Lilian Calmejane. Francuz z ekipy Direct Energie pierwszy zameldował się na szczycie ostatniego podjazdu, z którego do mety pozostawało 12 kilometrów.

Calmejane najszybciej minął też linię mety. Drugie miejsce zajął Robert Gesink, który stracił do zwycięzcy 37 sekund. Rafał Majka uplasował się na ósmej pozycji. Polak znalazł się wśród 38 zawodników, którzy ukończyli ósmy etap 50 sekund po triumfatorze. Osiemnasty był lider wyścigu Christopher Froome.

103. Maciej Bodnar Polska Bora-Hansgrohe +36:52

Czy Christopher Froome będzie liderem klasyfikacji generalnej po niedzielnym etapie Tour de France 2017?