Maciej Bodnar zdobył srebro mistrzostw Europy w jeździe indywidualnej na czas!

Maciej Bodnar zdobył w Herning srebrny medal mistrzostw Europy 2017 w jeździe indywidualnej na czas elity mężczyzn. Wygrał Victor Campenaerts.

Piotr Ziemka
PAP/EPA / JAVIER ETXEZARRETA
Seniorzy mieli do przejechania 46 kilometrów. Maciej Bodnar wystartował jako trzeci od końca. Po nim na trasę ruszyli jeszcze Anthony Roux oraz Victor Campenaerts. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu prowadził Jos van Emden (12 minut i 31 sekund). Polak zajmował piąte miejsce (12:42). Między Holendrem a Bodnarem plasowali się: Matthias Braendle (12:35), Ryan Mullen (12:37) i Edvald Boasson Hagen (12:41). Campenaerts rozpoczął od ósmej pozycji (12:49).

Na drugim międzyczasie Bodnar był już drugi (26:12). Prowadził Mullen (26:07). Z kolei na trzecim punkcie przodownictwo objął Campenaerts (39:46). Mullen (39:51) wyprzedzał zwycięzcę dwudziestego etapu Tour de France 2017 o trzy sekundy (39:54).

Wicemistrz Europy w jeździe indywidualnej na czas z 2016 roku utrzymał prowadzenie do końca. Mullen i Bodnar pozostali w czołowej trójce, ale zamienili się miejscami. Na czwartym pomiarze Polak (50:34) miał trzy sekundy straty do lidera (50:31) i trzy sekundy przewagi nad Irlandczykiem (50:37).

Ostatecznie kolarz zespołu Bora-Hansgrohe zajął drugie miejsce z czasem 53:15. Campenaerts uzyskał 53:12, a Mullen - 53:17. Dwunasty rezultat miał Marcin Białobłocki.

12. Marcin Białobłocki Polska 55:10

Tytuł mistrzyni Europy w jeździe indywidualnej na czas kobiet obroniła Holenderka Ellen van Dijk (40 minut i 33 sekundy). Srebrny medal zdobyła Ann-Sophie Duyck (58 sekund straty do triumfatorki). Na trzecim stopniu podium stanęła Anna van der Breggen (+1:04). Szósta była Eugenia Bujak (+2:13), siódma zaś - Katarzyna Pawłowska (+2:22).

W rywalizacji orlików dwie czołowe pozycje zajęli reprezentanci gospodarzy, Duńczycy: Kasper Asgreen (37:33) i Mikkel Bjerg (37:35). Czternastą lokatę zajął Piotr Brożyna (+1:59), a 26. - Michał Paluta (+2:50).

Seniorki oraz orlicy mieli do pokonania 31 kilometrów i 500 metrów.

Czy reprezentacja Polski zdobędzie jeszcze co najmniej jeden medal mistrzostw Europy 2017 w Herning?