MŚ 2017 w kolarstwie: Holenderki zdominowały czasówkę kobiet, odległe miejsce Aureli Nerlo

Holenderka Annemiek Van Vleuten została mistrzynią świata w jeździe indywidualnej na czas kobiet. Na podium stanęła również jej rodaczka Anna van der Breggen oraz Australijka Katrin Garfoot.

Łukasz Witczyk
Annemiek Van Vleuten PAP/EPA / MARIT HOMMEDAL / Na zdjęciu: Annemiek Van Vleuten

Annemiek Van Vleuten stoczyła wyrównaną walkę o złoty medal ze swoją rodaczką, Anną van der Breggen. Przez większość dystansu prowadziła ta druga, ale na ostatnim odcinku pomiarowym Van Vleuten podkręciła tempo i nie dała rywalce najmniejszych szans. Na mecie miała ona nieco ponad 12 sekund przewagi nad srebrną medalistką.

Van Vleuten przed rokiem na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro uległa dramatycznemu wypadkowi. Wtedy 10 km przed metą przewróciła się i z impetem uderzyła w betonowy krawężnik. Efektem tego wypadku było kilka złamań i wstrząśnienie mózgu. Zawodniczka szybko wróciła do kolarstwa, a swoją wysoką formę potwierdziła zdobyciem złotego medalu w jeździe indywidualnej na czas.

Na 36. miejscu rywalizację zakończyła jedyna Polka w stawce, Aurela Nerlo. Dla 19-latki był to debiut w mistrzostwach świata. Do zwyciężczyni straciła ponad 3 minuty i 50 sekund.