Vuelta a Espana 2018: Enric Mas zwycięzcą 20. etapu, Rafał Majka siedemnasty

Enric Mas wygrał dwudziesty etap wyścigu Vuelta a Espana 2018. Siedemnaste miejsce zajął Rafał Majka. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Simon Yates.

Piotr Ziemka
Enric Mas PAP/EPA / Manuel Bruque / Na zdjęciu: Enric Mas
Przedostatniego dnia rywalizacji uczestnicy 73. wyścigu Vuelta a Espana przejechali 97,3 kilometra. Na trasie było sześć górskich premii. Od peletonu oderwali się między innymi Michał Kwiatkowski oraz Rafał Majka. Trzecie miejsce na pierwszej górskiej premii (Coll de la Comella) zajął Kwiatkowski. Z kolei linię lotnego finiszu jako pierwszy przekroczył Majka.

Na podjeździe Coll de Beixalis (pierwsza kategoria) Kwiatkowski nadawał tempo 15-osobowej czołówce. Tuż za zwycięzcą wyścigu Tour de Pologne jechał inny kolarz zespołu Sky - David de la Cruz. Po tym jak Kwiatkowski skończył jechać na czele, Hiszpan zaatakował z Majką. Ucieczkę skasowano jednak jeszcze przed szczytem tej premii (64. kilometr trasy).

Podczas ostatniej wspinaczki, lidera klasyfikacji generalnej Simona Yatesa zostawili Enric Mas oraz Miguel Angel Lopez, a straty poniósł drugi w "generalce" Alejandro Valverde.

Mas i Lopez wspólnie dojechali do mety. Zwycięzcą etapu został Hiszpan z ekipy Quick-Step Floors. Yates stracił do nich 23 sekundy i zachował czerwoną koszulkę lidera. Mas awansował w "generalce" z czwartego miejsca na drugie, a Lopez - z piątego na trzecie. Natomiast Valverde spadł z drugiej pozycji na piątą, Steven Kruijswijk zaś - z trzeciej na czwartą.

Majka ukończył sobotni etap jako siedemnasty ze stratą pięciu minut i 31 sekund do Masa i Lopeza. Ten sam czas, co Polak uzyskali jego koledzy z zespołu Bora-Hansgrohe: osiemnasty Davide Formolo i dziewiętnasty Emanuel Buchmann.

41. Michał Kwiatkowski Polska Sky +1:42:55

W niedzielę odbędzie się ostatni etap. Kolarze przejadą 100,9 km na trasie Alcorcon - Madryt.