Philippe Gilbert wygrał 117. edycję Paryż - Roubaix, Nils Politt drugi

36-letni Philippe Gilbert wygrał liczący 257 kilometrów klasyk Paryż - Roubaix 2019. Ten sam czas na mecie, co zwycięzca, uzyskał Nils Politt.

Piotr Ziemka
Philippe Gilbert PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Philippe Gilbert
Philippe Gilbert oraz Nils Politt zaatakowali 67 kilometrów przed metą i przez kilkanaście minut znajdowali się na czele wspólnie z Niemcem Ruedigerem Seligem z grupy Bora-Hansgrohe. Kiedy do zakończenia pozostawało 50 km - na osiemnastym odcinku brukowym z 29 na trasie - do Gilberta i Politta dołączyli: zwycięzca 116. edycji Paryż-Roubaix Peter Sagan, Yves Lampaert, Sep Vanmarcke oraz Wout van Aert. Ostatni z wymienionych wcześniej miał na trasie problemy z rowerem i długo musiał ścigać peleton.

Z 6-osobowej ucieczki, w której byli Sagan, Politt i czterech Belgów (w tym dwóch z ekipy Deceuninck Quick-Step) wyłoniono zwycięzcę i pozostałych zawodników, którzy stanęli na podium.

22 kilometry przed metą w czołówce nastąpił podział. Odskoczył Gilbert, za którym ruszyli Sagan, a także Politt. Pięć minut później tych trzech zawodników doścignęli Vanmarcke i Lampaert.

Na trzecim, ostatnim z wycenionych na 5 gwiazdek w 5-stopniowej skali trudności sektorze brukowym Carrefour de l'Arbre rywalom uciekli Gilbert i Politt. Belg oraz Niemiec razem pojawili się na welodromie w Roubaix. Po przejechaniu 1,5 okrążenia na torze jako pierwszy metę minął Gilbert. Dla urodzonego 5 lipca 1982 roku zawodnika to już czwarty wygrany monument. Dwukrotnie triumfował w Giro di Lombardia, po razie zwyciężył w Ronde van Vlaanderen i Liege - Bastogne - Liege.

Na podium stanęło dwóch zawodników z ekipy Quick-Step. Trzecie miejsce zajął bowiem Lampaert. Na dwunastej pozycji został sklasyfikowany triumfator Paryż - Roubaix 2017 - Greg Van Avermaet z CCC Team.

W 117. edycji wyścigu Paryż-Roubaix uczestniczyło czterech Polaków: Maciej Bodnar, Kamil Gradek, Łukasz Wiśniowski, a także Przemysław Kasperkiewicz. Bodnar oraz Gradek byli w 23-osobowej czołówce, która odjechała od peletonu po dwóch godzinach od startu. Ucieczkę "skasowano" na 137. kilometrze trasy (do końca pozostawało wtedy 120). Najlepiej z Polaków spisał się Wiśniowski, który był 77.

77. Łukasz Wiśniowski Polska CCC Team +15:51

Czy Philippe Gilbert stanie jeszcze co najmniej raz na podium któregoś z kwietniowych klasyków w 2019 roku?