Tour de Suisse: zwycięstwo Petera Sagana

Słowak bardzo pewnie wygrał finisz w Murten, idealnie rozgrywając końcówkę. Sagan został równocześnie nowym liderem klasyfikacji generalnej.

Krzysztof Gieszczyk
Peter Sagan East News / JEFF PACHOUD / Na zdjęciu: Peter Sagan
Peter Sagan (BORA-hansgrohe) znakomicie finiszował na mecie trzeciego etapu Tour de Suisse. Na ostatnich metrach zachował zimną krew i pewnie wygrał w Murten. Etap wyścigu prowadził z Flamatt do Murten i liczył 162 km. Trasa była lekko pofalowana, a kolarze mieli do pokonania dwie premie górskie trzeciej kategorii.

Największa ucieczka podczas etapu to dzieło czwórki kolarzy. Byli to: Willie Smit (Katusha-Alpecin), Bert-Jan Lindeman (Jumbo-Visma), Simon Pellaud (Szwajcaria) i Ryan Anderson (Rally UHC). Ich przewaga wynosiła nawet 4 minuty. Obie premie górskie wygrał Pellaud, który znakomicie radził sobie w górach także podczas Tour de Romandie.

Kolarze z peletonu pozwolili wyszaleć się uciekinierom, którzy zgarnęli także lotne premie, jednak na kilkanaście km przed metą przewaga czwórki zawodników wynosiła już tylko kilkanaście sekund. Kolejny raz ucieczki próbował Pellaud, jednak nie dał już rady umknąć przed pędzącym peletonem.

Na finiszu idealnie zachował się Sagan, który 17. raz w karierze przekroczył metę Tour de Sisse jak zwycięzca. Nie przeszkodziła mu awaria roweru (musiał zmienić sprzęt 30 km przed metą). Słowak pokonał kolarzy Trek-Segafredo, wyprowadzających Johna Degenkolba z Quick-Stepem i Elią Vivianim. Zaatakował z drugiej pozycji, zyskał niewielką przewagę i przejechał linię mety jako pierwszy. Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków był Szymon Sajnok z ekipy CCC, który zajął 111. miejsce.