Tour de France 2019: kapitalna jazda Juliana Alaphilippe'a. Dobre wyniki kolarzy CCC Team

"Pomarańczowi" nieźle zaprezentowali się na 13. etapie Wielkiej Pętli. Podczas indywidualnej jazdy na czas najlepiej wypadł Joey Rosskopf, który zajął 10. miejsce. Wygrał niesamowity Julian Alaphilippe.

Sebastian Gryziecki
Julian Alaphilippe PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Julian Alaphilippe
Rozgrywana w piątek (19 lipca) czasówka liczyła 27,2 kilometra, a najtrudniejszym jej fragmentem zdawał się być krótki, aczkolwiek bardzo stromy (17% nachylenia terenu) podjazd znajdujący się na samym końcu trasy. Do grona faworytów zaliczali się między innymi Joey Rosskopf z CCC Team i Michał Kwiatkowski startujący w barwach Team INEOS. O ile Rosskopf zaprezentował się bardzo dobrze (10. miejsce), o tyle Kwiatkowski odpuścił piątkowy etap i stracił do zwycięzcy aż 5 minut i 3 sekundy.

Kolejny raz świetnie zaprezentował się Thomas De Gendt z Lotto Soudal. Belg wykręcił świetny czas i długo utrzymywał się na prowadzeniu. Pozycję lidera mógł objąć będący w doskonałej formie Wout Van Aert. Niestety, zawodnik Jumbo-Visma 1100 metrów przed metą zahaczył o barierkę i zaliczył fatalnie wyglądający upadek. Młody Belg został zabrany przez karetkę do szpitala.

Ostatecznie De Gendt zakończył 13. etap na 3. miejscu, a kapitalną walkę o zwycięstwo stoczyli między sobą Geraint Thomas i Julian Alaphilippe, którzy są głównymi kandydatami do zwycięstwa w całym Tour de France. Lepszy okazał się Francuz, który rozegrał "czasówkę" kapitalnie, wyprzedzając Thomasa o 14 sekund i powiększając tym samym przewagę w klasyfikacji generalnej.

Przyzwoity występ zaliczył Łukasz Wiśniowski, który zajął 42 miejsce i stracił do zwycięzcy 2 minuty i 31 sekund.

Słabszą dyspozycję Egana Bernala wykorzystał Enric Mas i to on na kolejnym etapie pojedzie w białej koszulce (najlepszy młodzieżowiec). Liderzy pozostałych klasyfikacji się nie zmienili.