Gołaś w barwach Vacansoleil

Michał Gołaś został zawodnikiem holenderskiej ekipy Vacansoleil (Professional Continental, druga kategoria UCI) po tym, jak zawieszony przez światową centralę na początku czerwca został zespół Amica Chips-Knauf.

Krzysztof Straszak

25-letni Gołaś ostatnio startował w wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, ale w barwach reprezentacji Polski, bo zarejestrowana w San Marino grupa zawodowa, z którą miał podpisany kontrakt, z powodu kłopotów finansowych ma zawieszoną licencję.

Ostatnim wyścigiem zawodnika z Wielkiej Nieszawki był Tour de Rijke w Holandii, gdzie w połowie maja zajął siódme miejsce.

Ekipa Vacansoleil nie ma "dzikiej karty" do imprez najwyższej rangi (wielkie toury i klasyki), ale jest solidną formacją na zapleczu ProTour.

W składzie ogłoszonym na Tour de Pologne jest siedmiu zawodników, a ekipa pod batutą belgijskiego dyrektora sportowego Hilaire'a van der Schuerena będzie mogła zgłosić jeszcze jednego. Naturalnym wyborem byłby nowo pozyskany Polak.

Gołaś, były kolarz toruńskiego Pacyfiku, pierwszy zawodowy kontrakt podpisał na sezon 2007 ze szwedzką grupą Unibet.com, która należała do najwyższej kategorii ProTour. Tam spotkał się po raz pierwszy z van der Schurenem.

W ubiegłym sezonie ubierał koszulkę innej skandynawskiej grupy Cycle Collstrop, ale notował tam bardzo przeciętne rezultaty. W wyścigu Dookoła Luksemburga zajął drugie miejsce w klasyfikacji górskiej.

Nie odniósł w trwającej trzeci sezon karierze profesjonalnej zwycięstwa. W 2006 roku był mistrzem Polski do lat 23.