Giro d'Italia 2021 rozpoczęte. Włoski dublet. Filippo Ganna powtórzył wyczyn z 2020 roku

Licząca 8600 metrów jazda indywidualna na czas ze startem i metą w Turynie rozpoczęła 104. edycję kolarskiego wyścigu Giro d'Italia.

PZ
Filippo Ganna PAP/EPA / LUCA ZENNARO / Na zdjęciu: Filippo Ganna
Najlepszy okazał się faworyt do triumfu - Filippo Ganna. Włoch powtórzył swój wyczyn z października 2020 roku - wtedy też wygrał pierwszy etap Giro d'Italia i zdobył różową koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Złoty medalista mistrzostw świata w jeździe indywidualnej na czas prowadził już na 3800. metrze. Do pierwszego punktu pomiarowego dojechał z czasem 3 minut i 59 sekund. Zajmujący drugą lokatę Edoardo Affini uzyskał wynik 4:01. Ostatecznie kolarz z grupy Ineos triumfował z przewagą 10 sekund nad swoim rodakiem.

W czołowej siódemce sklasyfikowano po trzech kolarzy z zespołów Jumbo-Visma (Affini, Tobias Foss, Jos van Emden) oraz Deceuninck-Quick Step (Joao Almeida, Remi Cavagna, Remco Evenepoel).

Piętnaste miejsce zajął Maciej Bodnar. Na 82. pozycji został sklasyfikowany Łukasz Wiśniowski, a na 127. - Tomasz Marczyński. Wystąpiło 184 zawodników.

W niedzielę odbędzie się drugi etap: 179 kilometrów na trasie Stupinig - Novara. O czołowe pozycje powinni rywalizować sprinterzy.