Piąty złoty medal Adama Cieślara na Uniwersjadzie! 4. miejsce Pawła Słowioka

Adam Cieślar wygrał konkurs kombinacji norweskiej podczas 28. Zimowej Uniwersjady w Ałmatach. Na czwartej pozycji uplasował się Paweł Słowiok.

Piotr Ziemka
Adam Cieślar Newspix / EXPA/ JFK / Na zdjęciu: Adam Cieślar
W środę zawodnicy uczestniczyli w jednej serii skoków. Na podstawie wyników osiągniętych w tej części rywalizacji wystartowali do liczącego 10 kilometrów biegu. W piątek konkurs rozpoczął się od 10-kilometrowego biegu ze startu wspólnego. Na finiszu najlepszy okazał się Paweł Słowiok. Brązowy medalista środowego konkursu uzyskał czas 22:55.2 i o 1.4 sekundy wyprzedził swojego rodaka Adama Cieślara.

Jako trzeci linię mety minął Wiktor Pasicznik (+1.9), czwarty Go Sonehara (+5.6), a piąty David Welde (+6.7). Następni kombinatorzy mieli już większą stratę. Tobias Simon tracił 34.1 sekundy. Siódmy po biegu był Wojciech Marusarz (+44.2).

Później rozegrano dwie serie skoków. Obrońca mistrzowskiego tytułu prowadził po biegu z dorobkiem 120 punktów - o trzy dziesiąte większym niż zdobycz Słowioka. W pierwszej rundzie Cieślar uzyskał 97,5 metra - była to trzecia odległość, o metr dalej skoczyli Simon oraz Go Yamamoto. Słowiok był szósty w tej odsłonie zmagań i o dwie dziesiąte punktu w klasyfikacji łącznej wyprzedził go Niemiec. Cieślar zachował przodownictwo, miał 182,5 punktu (Simon 175,7).

Przed rozpoczęciem drugiej serii rozbieg podwyższono o jeden stopień - z jedenastego na dwunasty. Najlepszym zawodnikiem w skokach okazał się Go Yamamoto. Japończyk znowu poszybował najdalej, wylądował na setnym metrze. Zakończył konkurs na piątej pozycji. Inny z reprezentantów Kraju Kwitnącej Wiśni - Go Sonehara - znalazł się przed Słowiokiem. Simon zachował drugą pozycję, a lider utrzymał prowadzenie. W drugiej rundzie Cieślar był piąty, zmierzono mu 95,5 metra.

W czołowej dziesiątce został sklasyfikowany również Marusarz, który zajął dziewiąta lokatę.

W 2011 roku srebrny medal w konkurencji bieg ze startu wspólnego / dwie serie skoków zdobył Tomasz Pochwała. W następnej edycji Uniwersjady na drugim stopniu podium stanął Cieślar, a na trzecim - Słowiok.

Na niedzielę zaplanowano konkurs drużynowy. Cieślar objął prowadzenie w klasyfikacji wszech czasów polskich multimedalistów Zimowej Uniwersjady. Uzyskał 7 medali (pięć złotych oraz dwa srebrne). 7 krążków wywalczył też biathlonista Tomasz Sikora (5+1+1).