Hiszpania w półfinale EuroBasketu. Profesor Rudy Fernandez

Hiszpania tym razem nie ma w swoim składzie supergwiazd, ale znów udowodniła, że tworzy kolektyw, który radzić sobie nawet w trudnych sytuacjach. Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego jest już w półfinale mistrzostw Europy.

Patryk Pankowiak
Rudy Fernandez Getty Images / Na zdjęciu: Rudy Fernandez
To nie był łatwy mecz dla Hiszpanów. Był w nim moment, w którym Finlandia prowadziła nawet piętnastoma punktami (48:33). Wszystko zmieniło się jednak po zmianie stron. Gracze Sergio Scariolo wznieśli się na wyżyny.

Hiszpanie ruszyli do ataku, a zarazem znaleźli sposób na zastopowanie ambitnych Finów. Świetny był Willy Hernangomez, który dominował pod koszem, zdobywając w całym spotkaniu 27 punktów.

Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego wygrała trzecią kwartę 30:15, a czwartą 27:23. Odwróciła losy meczu w drugiej połowie i pokonała Finlandię 100:90.

Kapitalny na finiszu był Rudy Fernandez. 37-latek zanotował kluczowy przechwyt, a następnie trafił też dwa razy za trzy, dobijając rywali. Weteran europejskich parkietów, były zawodnik również klubów NBA, rzucił we wtorek 11 "oczek".

Finlandii, która awans do ćwierćfinału zapewniła sobie dość niespodziewanie pokonując Chorwację, tym razem do odniesienia sukcesu nie wystarczył nawet Lauri Markkanen, zdobywca 28 punktów. Gwiazdor Finów zebrał też 11 piłek. Dla Hiszpanów 11 asyst zanotował Lorenzo Brown.

Hiszpanie zdobyli aż 33 punkty po stratach rywali. Mieli także o wiele lepszych rezerwowych. Dużym atutem okazał się ich wyrównany, bardzo solidny skład. Gracze drugiego planu zdobyli aż 53 punkty, a rezerwowi Finlandii dostarczyli drużynie tylko 26 "oczek".

Hiszpania w półfinale zmierzy się ze zwycięzcą ćwierćfinału Grecja - Niemcy.