15. kolejka Ligi Adriatyckiej: Solidarni gospodarze, wpadka drużyny Kikowskiego

Po przerwie świąteczno-noworocznej do gry wróciły zespoły występujące w Lidze Adriatyckiej. W 15. kolejce wszystkie mecze solidarnie wygrali gospodarze, choć w jednym przypadku taki wynik należy uznać za sensację. Mowa o porażce drużyny Pawła Kikowskiego, Olimpiji Lublana.

Jacek Konsek

Porażka Olimpiji jest tym bardziej zaskakująca, że Bosna Sarajewo do tej pory wygrała zaledwie dwa mecze i zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. Zadziorność i determinacja Bośniaków tym razem im się opłaciła. Od początku meczu postawili rywalowi trudne warunki gry, a decydujący cios przeprowadzili w dodatkowych pięciu minutach. Suad Sehovic zdobył w tym okresie sześć ze swoich 20 punktów i mimo, że Olimpija prowadziła nawet 74:70, to ostatecznie przegrała. Milan Milosevic dorzucił do dorobku Bosny 21 punktów i 13 zbiórek.

Niestety po raz kolejny Paweł Kikowski ani na chwilę nie pojawił się na parkiecie. Polski skrzydłowy po raz ostatni wystąpił 28 listopada w meczu przeciwko Partizanowi Belgrad. W sumie rozegrał tylko dziewięć spotkań w tym sezonie.

Sympatycy koszykówki na Bałkanach z całą pewnością czekali jednak na ostatni akord tej serii gier, bowiem Cibona Zagrzeb podejmowała obrońcę tytułu, Partizan Belgrad. Mistrz Chorwacji miał ułatwione zdanie, ponieważ w szeregach "czarno-białych" zabrakło lidera Aleksandra Maricia, który w środę doznał kontuzji kolana podczas meczu Euroligi. Wydawać by się więc mogło, że lider rozgrywek pewnie poradzi sobie z osłabionym rywalem.

Tymczasem wyrównana walka trwała przez ponad trzy i pół kwarty. Barierą nie do przejścia dla miejscowych był czarnogórski gigant Slavko Vranes (229 cm), który zanotował 15 zbiórek oraz siedem bloków! W czwartej kwarcie było jeszcze 54:53 dla Cibony, lecz od tego momentu rządzili tylko Chorwaci. Świetną partię rozgrywał Marko Tomas (24 punkty), a w kluczowych momentach nie mylili się ponadto Rozic i Andric. Dzięki tej wygranej podopieczni Velimira Perasovicia umocnili się na pozycji lidera i powiększyli swoją przewagę nad kolejnymi zespołami do trzech oczek.

Trwa świetna passa Buducnosti Podgorica. Jedyny przedstawiciel Czarnogóry wygrał już piąte spotkanie z rzędu, pokonując silny KK Zagrzeb. Kluczem do wygranej okazała się wysoka skuteczność w rzutach za dwa punkty, wynosząca aż 72 procent. Szeroka rotacja trenera Dejana Radonjicia przyniosła skutek, dzięki czemu z każdą kolejną kwartą przewaga miejscowych rosła. Wśród pokonanych kapitalny mecz rozegrał Ante Tomic (24 punkty i 11 zbiórek), lecz nie otrzymał dostatecznego wsparcia od pozostałych graczy.

W derbach Belgradu lepsza okazała się Czerwona Gwiazda. Zespół, który co roku walczy o najwyższe lokaty w Lidze Adriatyckiej zawodzi na całej linii, dlatego każde punkty są dla nich na wagę złota. 13 oczek dla triumfatorów uzbierał Oliver Stevic, były gracz Śląska Wrocław.