19. kolejka Ligi Adriatyckiej: Błysk Kikowskiego i pogrom Olimpiji

Olimpija Lublana zmiażdżyła przed własną publicznością FMP Zeleznik 95:54, a Paweł Kikowski rozegrał najlepszy mecz w sezonie. W ciągu 20 minut polski skrzydłowy zdobył 12 punktów, trafiając trzy trójki.

Jacek Konsek

Mistrz Słowenii ostatnio zawodził, dlatego pojedynek z młodzieżą z Belgradu był dla nich idealną okazją do powrotu na właściwe tory. W szeregach gospodarzy zabrakło Matta Walsha, ale jak się później okazało, nie miało to żadnego wpływu na końcowy wynik. Olimpija od pierwszych minut spotkania przejęła absolutną inicjatywę i ani na chwilę wynik nie oscylował w granicach remisu. Zdecydowanie wygrana pierwsza kwarta (27:11) pozwoliła trenerowi Jure Zdovcowi na wpuszczanie na parkiet zawodników, którzy w tym sezonie nie mieli zbyt wielu okazji do zaprezentowania swoich możliwości.

Jednym z nich był Paweł Kikowski. Polak od razu po wejściu na parkiet zabrał się do roboty i zaczął razić swoją największą broną - rzutami za trzy punkty. Dwukrotnie uczynił to w drugiej kwarcie, dokładając także jedną trójkę w ostatniej odsłonie. W sumie w ciągu 20 minut uzbierał 12 punktów, co jest jego najlepszym występem w tym sezonie. Tyle samo oczek na swoim koncie zgromadził doświadczony Vlado Ilievski, a najlepszym graczem na parkiecie był Saso Ozbolt, autor 19 punktów.

Ogromnej szansy na pokonanie lidera nie wykorzystał KK Zadar. W derbach Chorwacji wicemistrz tego kraju prowadził z Ciboną nawet 62:52, ale nie potrafił wykorzystać nadarzającej się okazji. Przyjezdni najpierw doprowadzili do dogrywki, a w niej nie pozostawili rywalowi żadnych złudzeń. 27 punktów i siedem zbiórek zapisał na swoim koncie Luksa Andric, center z Zagrzebia.

Sensacyjną porażkę zanotował Hemofarm Vrsac. Czołowa serbska drużyna nie sprostała przed własną publicznością Heliosowi Domzale, głównie dzięki fatalnie wykonywanym rzutom wolnym. W samej końcówce ten właśnie element okazał się kluczowy. Koszykarze z Vrsaca przestrzelili jednak 13 z 39 prób. Warto również podkreślić fenomenalny występ Domena Lorbeka, który dla słoweńskiego zespołu uzbierał 32 punkty, w tym 10/11 z linii rzutów wolnych.

Fatalne warunki atmosferyczne w Bośni i Hercegowinie uniemożliwiły wylądowanie samolotu z drużyną Partizana Belgrad na pokładzie. Tym samym "czarno-biali" nie rozegrali sobotniego spotkania z Bosną Sarajewo, a nowy termin tego pojedynku poznamy już wkrótce.

Wyniki 19. kolejki

Olimpija Lublana - FMP Zeleznik 95:54 (27:11, 20:21, 27:11, 21:11)
(S. Ozbolt 19, P. Kikowski 12, V. Ilievski 12 - N. Protic 12, M. Dimic 12, S. Stamenkovic 8)

Buducnost Podgorica - KK Siroki Brijeg 77:57 (19:15, 22:16, 20:10, 16:16)
(I. Maras 16, C. Vitkovac 15, N. Gordic 14 - D. Planinic 13, S. Stemberger 11, J. Naletilic 8)

Crvena Zvezda Belgrad - Cedevita Zagrzeb 83:63 (22:21, 20:14, 23:12, 18:16)
(M. Taylor 21, M. Keselj 18, O. Stevic 17 - A. Zizic 18, M. Bazdaric 10, J. Anderson 9)

KK Zagrzeb - Radnicki Kragujevac 87:80 (20:17, 23:22, 19:19, 25:22)
(L. Zoric 20, K. Simon 13, D. Mulaomerovic 11 - M. Brkic 17, V. Aleksic 12, D. Mijatovic 11)

Bosna Sarajewo - Partizan Belgrad - przełożony

Hemofarm Vrsac - Helios Domzale 75:76 (23:16, 15:21, 18:17, 19:22)
(M. Borisov 17, S. Markovic 11, M. Macvan 11 - D. Lorbek 32, M. Paravinja 15, A. Snow 12)

KK Zadar - Cibona Zagrzeb 87:92 po dogrywce (24:23, 21:20, 19:15, 20:26, d. 3:8)
(R. Stipcevic 23, H. Peric 19, T. Ruzic 16 - L. Andric 27, B. Bogdanovic 18, M. Tomas 18)