ME U-18 koszykarek: Wymęczona wygrana nad Łotyszkami

Polskie koszykarki wygrały mecz o życie na Mistrzostwach Europy U-18, które odbywają się w słowackim Popradzie. Podopieczne Nikołaja Tanasejczuka po dramatycznym meczu pokonały Łotyszki i dzięki temu zdołały wywalczyć awans do kolejnego etapu turnieju. Wygrana ta zapewniła również byt biało-czerwonych w Dywizji A.

W meczu o wszystko polskie młode koszykarki zdołały pokonać rywalki z Łotwy. Efekt tego taki, że to Łotyszki będą musiały rywalizować o utrzymanie miejsca w Dywizji A, natomiast Polki awansowały do kolejnego etapu, w którym walczyć będą o awans do ćwierćfinału Mistrzostw Europy U-18 w słowackim Popradzie.

Biało-czerwone tradycyjnie zaczęły bardzo dobrze, a dzięki punktom Magdaleny Ziętary po pierwszej kwarcie prowadziły 22:14. W drugiej kwarcie nasze koszykarki nadal dominowały na parkiecie, a na 3 minuty przed końcem pierwszej połowy objęły nawet prowadzenie 35:20. Rywalki zdołały jednak jeszcze przed przerwą zniwelować straty do 9 oczek.

Po zmianie stron Polki nieco oddały inicjatywę, ale rywalki nie potrafiły zmniejszyć przewagę poniżej poziomu sześciu punktów. Gdy na początku czwartej ćwiartki punkty z szybkiego ataku zdobyła Monika Jasnowska, a podopieczne Nikołaja Tanasejczuka objęły prowadzenie 50:40 wydawało się, że wszystko jest pod kontrolą. Polki jednak stanęły, a horror zaczął się na 3 minuty przed końcową syreną, kiedy zza łuku trafiła Kristiana Stauere, a na tablicy wyników pojawił się remis 51:51.

W decydujących dwóch minutach meczu ciężar zdobywania punktów na swoje barki wzięła Kinga Bandyk. Młoda środkowa Lotosu Gdynia zdobyła w samej końcówce 6 punktów oraz zebrała dwie arcyważne piłki, dając bezcenną wygraną polskiej reprezentacji.

Bandyk można spokojnie nazwać bohaterką spotkania. W całym meczu zapisała na swoim koncie double-double w postaci 10 punktów oraz 12 zbiórek. Najskuteczniejszą koszykarką polskiej reprezentacji była natomiast Paulina Kuras, która wywalczyła 15 punktów oraz ustaliła wynik spotkania dwoma skutecznymi rzutami osobistymi. Dwucyfrowe zdobycze punktowe zapisał na swoim koncie również Agata Szczepanik oraz Magdalena Ziętara. Obie zdobyły po 11 oczek.

Polki uzyskały awans do kolejnego etapu z trzeciego miejsca w grupie C. "Polską" grupę wygrały Włoszki, które wyprzedziły Litwinki. Do drugiego etapu zostaną zaliczone mecze pomiędzy zainteresowanymi drużynami z pierwszego etapu mistrzostw, a to oznacza, że Polki drugi etap rozpoczną z bilansem 0 zwycięstw i 2 porażek.