Polscy gracze na zagranicznych parkietach: Bigus w formie, Kelati i Ignerski na plus

Rafał Bigus zanotował kolejne double-double w lidze rumuńskiej, lecz jego zespół przegrał w miniony weekend. Z polskich koszykarzy występujących za granicą dobrze spisali się również Thomas Kelati (Chimki Moskwa) oraz Michał Ignerski (Besiktas Stambuł).

Jacek Konsek

WŁOCHY

Łukasz Koszarek (Pepsi Caserta) - wtorek: 22 minuty, 11 punktów, 4 zbiórki i przechwyt. Drużyna Koszarka w ramach 1/16 Pucharu Europy pokonała u siebie CEZ Nymburk 88:80 Stambuł i z bilansem 5-1 zakończyła rywalizację na 2. miejscu w grupie K. W ćwierćfinale Pepsi zmierzy się z Uniksem Kazań. Niedziela: 14 minut, 2 punkty, 2 asysty i zbiórka. Zespół polskiego rozgrywającego w Lega Basket zwyciężył u siebie Enel Brindisi 90:76 i z bilansem 10-11 zajmuje 9. miejsce. Koszarek w 21. meczach tego sezonu notował średnio 4,9 punktu, 1,5 zbiórki i 1,5 asysty.

Szymon Szewczyk (Air Avellino) - 30 minut, 2 punkty, 5 zbiórek, asysta i blok. Drużyna naszego rodaka przegrała na wyjeździe z Bennet Cantu 67:91 i z bilansem 11-10 plasuje się na 5. miejscu. Reprezentant naszego kraju w 21. meczach tego sezonu notował przeciętnie 12,4 punktu, 6,8 zbiórki i 1,7 przechwytu.

Jakub Wojciechowski (Benetton Treviso) - wtorek: 7 minut, 4 punkty, przechwyt i blok. Drużyna naszego rodaka w ramach 1/16 Pucharu Europy wygrała u siebie z Cajasol Sewilla 84:68 i z bilansem 5-1 zakończyła rywalizację na 1. miejscu w grupie L. W ćwierćfinale Benetton zmierzy się z BC Getynga. Niedziela: nie pojawił się na parkiecie. Zespół Polaka przegrał na wyjeździe z Banca Tercas Teramo 72:78 i z bilansem 9-12 zajmuje 13. miejsce. Polski center wystąpił w 16. meczach tego sezonu i notował średnio 3,5 punktu i 1,1 zbiórki.

ROSJA

Maciej Lampe (Uniks Kazań) - wtorek: 25 minut, 13 punktów, 4 zbiórki, 2 przechwyty, 2 asysty i blok. Drużyna naszego rodaka w ramach 1/16 Pucharu Europy przegrała u siebie z Cedevitą Zagrzeb 84:88 i z bilansem 4-2 zakończyła rywalizację na 1. miejscu w grupie I. W ćwierćfinale Uniks zagra z Pepsi Caserta. Sobota: 15 minut, 13 punktów i 2 zbiórki. Uniks przegrał na wyjeździe ze Spartakiem Sankt Petersburg 70:72 i z bilansem 11-4 zajmuje 2. miejsce. Reprezentant naszego kraju w 14. meczach notował średnio 13,9 punktu i 5,6 zbiórki.

Thomas Kelati (Chimki Moskwa) - 30 minut, 18 punktów, 4 asysty, 3 zbiórki i przechwyt. Zespół reprezentanta Polski wygrał u siebie z Niżnym Nowogrodem 93:64 i z bilansem 10-6 zajmuje 5. miejsce. W 13. meczach Kelati notował średnio 9,2 punktu i 2,3 zbiórki.

TURCJA

Michał Ignerski (Besiktas Stambuł) - 15 minut, 16 punktów, 2 zbiórki i 2 asysty. Zespół Polaka pokonał u siebie Oyak Renault Bursa 89:68 i z bilansem 13-7 zajmuje 6. miejsce. Reprezentant Polski w 19. meczach tego sezonu notował średnio 12,5 punktu i 4,2 zbiórki.

SŁOWENIA

Tomasz Nowakowski (LTHcast Mercator Skofja Loka) - 12 minut i zbiórka. Ekipa naszego triumfowała na wyjeździe z Parklji Bezigrad 92:81 i z bilansem 3-13 zakończyła sezon zasadniczy na 8. miejscu. Nowakowski w 11. meczach notował średnio 4,9 punktu i 2,2 zbiórki.

CZECHY

Radosław Hyży (BK Prostejov) - wtorek: 23 minuty, 9 punktów, 2 zbiórki i przechwyt. Ekipa Hyżego w ramach 1/16 Pucharu Eurochallenge przegrała na wyjeździe z Lokomotiwem Kuban 76:90 i z bilansem 2-4 zakończyła rywalizację na 3. miejscu w grupie L, które nie dało awansu do dalszych gier. Niedziela: 28 minut, 13 punktów, 2 punkty i 2 asysty. Zespół naszego rodaka przegrał na wyjeździe z CEZ Nymburk 95:103 i z bilansem 1-1 zajmuje 2. lokatę w grupie mistrzowskiej. W 20. dotychczasowych spotkaniach Hyży zdobywał średnio 7,8 punktu i 4,5 zbiórki.

Cezary Trybański (NH Ostrawa) - 37 minut, 13 punktów, 4 zbiórki, 4 bloki i przechwyt. Ekipa pierwszego Polaka w NBA nie sprostała na wyjeździe BK Pardubice 80:94 i z bilansem 0-2 zajmuje 6. miejsce w grupie mistrzowskiej. Trybański w 21. spotkaniach notował przeciętnie 7,8 punktu i 5,4 zbiórki.

SŁOWACJA

Artur Mielczarek (Spisska Nova Ves) - zespół naszego rodaka nie grał w poprzednim tygodniu. Drużyna prowadzona przez Jerzego Chudeusza z bilansem 23-10 zajmuje 2. miejsce. Mielczarek w 31. spotkaniach zdobywał średnio 8,3 punktu, 3,5 zbiórki, 2,3 asysty i 2,2 przechwytu.

Paweł Mróz (Spisska Nova Ves) - zespół naszego rodaka nie grał w poprzednim tygodniu. Drużyna prowadzona przez Jerzego Chudeusza z bilansem 23-10 zajmuje 1. miejsce. Mróz w 18. spotkaniach notował przeciętnie 12,1 punktu, 6,4 zbiórki, 1,8 przechwytu, 1,7 asysty i 1,4 bloku.

UKRAINA

Marcin Sroka (Politechnika Hałyczyna Lwów) - wtorek: 32 minuty, 9 punktów, 8 zbiórek i 4 asysty. Zespół Polaka przegrał na wyjeździe z DniproAzot Dnieprodzierżyńsk 77:88. Niedziela: 13 minut i 3 punkty. Ekipa Sroki przegrała po dogrywce na własnym parkiecie z Hoverla Iwano Frankowsk 88:93 i z bilansem 12-26 zajmuje 11. miejsce. W 13. meczach Sroka zdobywał średnio 8,1 punktu i 2,5 zbiórki.

RUMUNIA

Rafał Bigus (Energia Rovinari) - 31 minut, 16 punktów, 11 zbiórek i asysta. Drużyna naszego rodaka pokonała na wyjeździe SCM CSS Krajowa 86:71 i z bilansem 11-13 zajmuje 10. miejsce. Bigus w 24. spotkaniach zdobywał średnio 8,5 punktu i 8,3 zbiórki.

FRANCJA

Patrycja Gulak-Lipka (Charleville) - 2 minuty, niecelny rzut i 3 faule. Zespół Polki przegrał u siebie z Lattes Montpellier 63:66 i z bilansem 8-12 zajmuje 10. miejsce. Gulak-Lipka w 9. meczach notowała średnio 2,8 punktu i 2,7 zbiórki.

NORWEGIA

Maciej Sterenga (Asker Aliens) - 9 minut, 3 punkty, 3 zbiórki i blok. Asker wygrał na wyjeździe z Ammerud Basket 87:79 i z bilansem 18-3 zajmuje 1. miejsce. Sterenga w 10. meczach tego sezonu notował średnio 1,6 punktu i 1,8 zbiórki.