KBC 2014: Anwil i Asseco zagrają w finale

Asseco Gdynia okazało się zdecydowanie lepsze od Trefla Sopot, zaś Anwil Włocławek gładko poradził sobie z Wikaną Start Lublin. Tym samym w niedzielnym finale Rottweilery zagrają z byłym mistrzem.

Michał Fałkowski

Tylko do przerwy drużyna Wikany Start Lublin była równorzędnym rywalem dla Anwilu Włocławek. Zespół Paweł Turkiewicz prowadził nawet po dwóch kwartach 36:34 i w Hali Mistrzów zanosiło się na niespodziankę. Po przerwie jednak Anwil przejął zdecydowaną kontrolę nad meczem.

Bardzo dobre spotkanie zanotował Brandon Brown, który zanotował 26 punktów. Amerykanin już do przerwy miał 11 oczek i tyle samo dodał w trzeciej kwarcie. Dziewięć punktów w czwartej odsłonie zanotował natomiast Mikołaj Witliński i ostatecznie zakończył mecz jako drugi strzelec Anwilu.

Anwil wygrał drugą połowę aż 54:34 i ostatecznie pokonał lublinian różnicą prawie 20 punktów. Po stronie gości dobry mecz rozegrał Bryon Allen, który rzucił 20 oczek.

Anwil Włocławek - Wikana Start Lublin 88:70 (20:17, 14:19, 31:17, 23:17)

Anwil: Brown 26, Witliński 14, Hajrić 10, Simon 10, Wysocki 8, Eitutavicius 7, Vaughn 6, Surmacz 5, Krajniewski 2, Jankowski 0, Raczyński 0, Warszawski 0

Wikana Start: Allen 20, Billing 14, Śmigielski 8, Wojdyła 6, B. Diduszko 5, Ł. Diduszko 5, Czujkowski 4, Lewandowski 5, Kowalski 0, Szymański 0, Trojan 0

To była całkowita dominacja. Koszykarze Davida Dedka zdemolowali Trefla Sopot, prowadząc po trzech kwartach różnicą aż 27 punktów. Zawodnicy z Gdyni już od pierwszych minut narzucili swój styl gry, raz po raz pchając piłkę do kontr i wykorzystując bardzo skuteczną defensywę. Trefl do przerwy zdobył tylko 23 punkty.

W drugiej części meczu trenerzy mocno rotowali składami, ale gra Asseco nie doznała żadnego uszczerbku. Asseco zwiększyło prowadzenie po trzech kwartach do stanu 61:34. Akcenty w zespole rozłożyły się bardzo równomiernie. A.J. Walton do siedmiu punktów dodał sześć asyst, Ovidijus Galdikas miał osiem oczek i cztery bloki, a Sebastian Kowalczyk został liderem drużyny z 13 oczkami na koncie.

Po stronie Trefla 14 oczek zdobył Eimantas Bendzius, a 13 (i osiem zbiórek) dołożył DeShawn Painter.

Trefl Sopot - Asseco Gdynia 57:72 (15:25, 8:10, 11:26, 23:11)

Trefl: Bendzius 14, Painter 13, Michalak 7, Vasiliauskas 7, Leończyk 6, Stefański 4, Sikora 3, Kulka 2, Włodarczyk 1, Dzierżak 0

Asseco: Kowalczyk 13, Radosavljevic 11, Szczotka 10, Galdikas 8, Walton 7, Grujić 6, Parzeński 6, Żołnierewicz 6, Frasunkiewicz 5, Czerlonko 0

KBC 2014: Łukasz Biedny obronił tytuł mistrza wsadów