1. dzień Bydgoszcz Cup: Anwil i Polpharma w finale

W pierwszym spotkaniu rozgrywanego w weekend Bydgoszcz Cup, Polpharma Starogard Gdański pokonała Spójnię Stargard Szczeciński 94:77. W kolejnym starciu Anwil Włocławek pewnie ograł gospodarzy, czyli Astorię Bydgoszcz 96:86.

Michał Fałkowski

Włocławianie szybko wypracowali sobie kilkupunktową przewagę - już po pierwszej kwarcie mieli siedem oczek więcej, a na początku drugiej ponad 10 - której bronili skutecznie przez kolejne etapy meczu. Zawodnicy Igora Milicicia wykorzystywali błędy gospodarzy, uruchamiając szybkie kontry i przeważali nad bydgoszczanami pod koszem.

Bardzo dobry mecz zapisał na swoim koncie debiutujący w barwach Anwilu Bahamczyk Zane Knowles, który zdobył 16 punktów, będąc trzecim najskuteczniejszym graczem Rottweilerów. Więcej trafień zanotowali jedynie Bartosz Diduszko (19) i Kamil Łączyński (22), który jednocześnie był najskuteczniejszym graczem meczu.

W pewnym momencie trzeciej kwarty Astoria - głównie za sprawą Doriana Szyttenholma i Huberta Mazura - zbliżyła się do włocławian na dystans jedynie trzech oczek - 56:59, choć do przerwy przyjezdni wygrywali różnicą 15 oczek (51:36). Na więcej jednak włocławianie nie pozwolili gospodarzom i ostatecznie to oni w niedzielę zagrają w finale.

Astoria Bydgoszcz - Anwil Włocławek 86:96 (18:25, 18:26, 25:19, 25:26)

Astoria: Mazur 17, Szyttenholm 14, Robak 12, Lewandowski 12, Łucka 10, Fatz 8, Kutta 4, Laydych 4, Grod 3, Barszczyk 2, Wardziński 0

Anwil: Łączyński 22, Diduszko 19, Knowles 16, Kukiełka 14, Stelmach 12, Marchlewski 4, Tomaszek 4, Dimitriew 3, Hanke 2, Warszawski 0, Matusiak 0

***

David Brown, nowy snajper Polpharmy Starogard Gdański, zdobył aż 24 punkty w starciu z pierwszoligową Spójnią Stargard Szczeciński i tym samym poprowadził Kociewskie Diabły do zwycięstwa nad niżej notowany rywalem.

Amerykanin był skuteczny zarówno w rzutach za trzy, jak i wejściach pod kosz, a dodatkowo, miał wsparcie również w Marcinie Fliegerze (11 punktów) i J.T. Tiller (dziewięć). Środkowy Polpharmy Roman Szymański natomiast okazał się skuteczniejszy, niż center Spójnia, bardzo doświadczony 39-letni Rafał Bigus (11 oczek).

Dzięki zwycięstwa, Polpharma awansowała do niedzielnego finału, a Spójnie przyjdzie zagrać w meczu o trzecie miejsce bydgoskiego turnieju.

Spójnia Stargard Szczeciński - Polpharma Starogard Gdański 77:94 (15:35, 19:27, 25:15, 18:17)

Spójnia: Pacocha 14, Pieloch 14, Raczyński 13, Bigus 11, Wróblewski 9, Pytyś 7, Soczewski 4, Bodych 3, Berdzik 2, Koziorowicz 0, Poziemski 0, Stachowiak 0

Polpharma: Brown 24, Szymański 12, Flieger 11, Tiller 9, Hicks 8, Ward 8, Wojdyła 6, Kobus 6, Renkiel 5, Długosz 4, Grujić 1