ACK UTH Rosa Radom bliżej utrzymania w I lidze

Bardzo wyrównane widowisko stworzyli w środę koszykarze Enei Astorii Bydgoszcz i ACK UTH Rosy Radom. Ostatecznie po zaciętej końcówce zwyciężyli goście 82:75.

Adrian Dudkiewicz
WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski

To był mecz za cztery punkty. Zarówno Enea Astoria Bydgoszcz i ACK UTH Rosa Radom znajdują się poza bezpieczną strefą tabeli, która gwarantuje bezpośrednie utrzymanie na zapleczu krajowej elity. Goście przyjechali do Artego Areny wzmocnieni zawodnikami z PLK. Miejscowi chcieli zmazać plamę po ostatniej porażce z GTK Gliwice 83:100. - Ostatnio nie martwiła mnie nawet wysoka porażka z czołową ekipą I ligi. Głównie mi chodziło o to, że wróciliśmy niestety do swojego słabego grania sprzed kilku tygodni - smucił się trener gospodarzy Jerzy Chudeusz.

Na szczęście dla niego w środę jego podopieczni podjęli rękawicę, chociaż musieli sobie radzić bez swojego lidera Mateusza Bierwagena. Początkowo zanosiło się na lekkie i łatwe zwycięstwo radomian, którzy wsparci graczami z PLK jak Filip Zegzuła, Damian Jeszke oraz Jakub Stanios szybko objęli prowadzenie 11:3. Bydgoszczanie nie zamierzali się jednak poddawać. Chociaż brakowało im rotacji, bo oprócz Mateusza Bierwagana z urazem kolana walczy od dłuższego czasu skrzydłowy Adrian Barszczyk, to przed przerwą przegrywali tylko 35:38.

Większe emocje ponownie mieliśmy w trzeciej i czwartej kwarcie. Radomska defensywa miała szczególne problemy z powstrzymaniem coraz lepiej radzącego sobie w ligowych rozgrywkach młodego Mikołaja Motela, a po przerwie rozegrał się też środkowy Mateusz Fatz. Rezultat cały czas oscylował w granicach remisu, gdyż prowadzenie na korzyść obu stron zmieniało się kilkakrotnie. Nieliczni widzowie, którzy zdecydowali się środowy zimny wieczór spędzić w Artego Arenie, na pewno nie żałowali swojego wyboru.

O końcowym rezultacie zadecydowała więc nerwowa końcówka. Jeszcze na pięćdziesiąt sekund przed końcem po rzucie zza liniii 6,75 centymetrów Filipa Zegzuły przyjezdni wygrywali 73:67. Wydawało się więc, że ich wygrana jest tylko kwestią czasu. Po dwóch rzutach wolnych Michała Sadło rezerwy Rosy było 76:71, to jednak chwilę później dwukrotnie celnie z dystansu rzucił lider Enea Astorii Patryk Gospodarek. Przy wyniku 75:78 na czternaście sekund przed ostatnią syreną bydgoszczanie byli więc zmuszeni faulować przeciwników, którzy w osobie wspomnianego Filipa Zegzuły bardzo skutecznie wykonywali rzuty osobiste. Zwycięstwa ACK UTH Rosy Radom 82:75 przyszło jednak z wielkim trudem.

Enea Astoria Bydgoszcz - ACK UTH Rosa Radom 75:82 (16:20, 19:18, 20:16, 20:28)

Enea Astoria: Motel 19, Gospodarek 17, Czyżnielewski 14, Fatz 12, Paul 7, Szyttenholm 4, Kreft 2, Dąbek 0, Laydych 0.

ACK UTH Rosa: Zegzuła 24, Stanios 13, Sadło 12, Jeszke 10, Sobuta 8, Parszewski 7, Szymański 6, Obarek 2, Szczypiński 0, Gos 0, Bojanowski 0.

Czy ACK UTH Rosa Radom utrzyma się w I lidze bez konieczności grania play-out?