NBA: Johnson bohaterem! Jazz i Bucks wyrwali pierwsze mecze

Joe Johnson trafił zwycięski rzut równo z końcową syreną i dał Utah Jazz wygraną w inauguracyjnym meczu ćwierćfinału play-off NBA przeciwko Los Angeles Clippers 97:95.

Jacek Konsek
PAP/EPA / PAUL BUCK

Po zaledwie 17 sekundach stracili swojego podstawowego centra Rudy'ego Goberta (kontuzja kolana), a mimo tego potrafili odnieść niezwykle cenne zwycięstwo. Koszykarze Utah Jazz niespodziewanie pokonali Los Angeles Clippers na inaugurację play-off na Zachodzie. Bohaterem Joe Johnson, który równo z końcową syreną trafił zwycięski rzut.

Chwilę wcześniej bohaterem był Chris Paul, który doprowadził do remisu 95:95, rzutem od tablicy. W ostatniej akcji trener gości Quin Snyder nie wziął czasu. Piłka od razu trafiła w ręce Johnsona, który wyizolowany grał jeden na jednego z Jamalem Crawfordem. Weteran łatwo poradził sobie z obrońcą i rzucił tak, że nawet potężny DeAndre Jordan nie był w stanie zablokować rzutu.

Johnson zgromadził 21 punktów, a zastępujący Goberta Derrick Favors dołożył z ławki 15 punktów i sześć zbiórek. Lider Gordon Hayward zapisał na swoim koncie 19 oczek i 10 zbiórek. W zespole Clippers 51 oczek zgromadził duet Paul-Blake Griffin.

- Druga połowa w naszym wykonaniu była beznadziejna. Graliśmy bez pomysłu i tempa. Taka postawa zawsze obraca się przeciwko tobie i tak właśnie stało się w tym meczu - przyznał Dwane Casey, trener Toronto Raptors. Kanadyjska drużyna ósmy rok z rzędu przegrała pierwszy mecz serii play-off. Tym razem lepsi okazali się koszykarze Milwaukee Bucks.

Kozły wygrały drugą połowę różnicą aż 18 punktów i sięgnęły po premierowy triumf, choć w sezonie zasadniczym na cztery mecze aż trzy przegrali z Raptors. Tym razem świetnie spisał się Giannis Antetokounmpo, który zapisał na swoim koncie 28 punktów przy kapitalnej skuteczności 13/18 z gry. Grek miał też osiem zbiórek, trzy asysty i dwa przechwyty.

- To dla nas wielka sprawa, ale musimy skupić się już na drugim meczu. Oni będą jeszcze bardziej zdesperowani - przyznał "Greek Freak".

W starciu braci Gasol zdecydowanie lepszy Marc Gasol, lecz z wygranej cieszyła się drużyna starszego z nich - Pau Gasol. San Antonio Spurs dzięki niesamowitemu Kawhi Leonard pokonali Memphis Grizzlies 111:82. Ostrogi rządziły na parkiecie od drugiej kwarty.

- Tak właśnie grają najlepsi zawodnicy. To już play-off, czas w którym, trzeba grać na najwyższym poziomie. Kawhi był niesamowicie zdeterminowany i pokazał wiele udanych akcji - przyznał Gregg Popovich, szkoleniowiec Spurs.

Leonard miał 11/14 z gry, zdobywając w sumie 32 punkty. Zapisał na swoim koncie także pięć asyst i trzy zbiórki. Tyle samo po stronie Niedźwiadków wywalczył Marc Gasol, z czego aż 25 w pierwszej połowie. Jeszcze w premierowej odsłonie Grizzlies prowadzili 28:15 z Ostrogami.