Przedsmak play off / 52 punkty Bryanta!

Rozgrywki play off coraz bliżej, w związku z czym walka o awans do nich coraz większa. Minionej nocy w Staples Center Los Angeles Lakers po rewelacyjnym meczu Kobe'ego Bryanta (52 punkty) pokonało Dallas Mavericks. Tymczasem fantastyczną passę zwycięstw kontynuuje Houston Rockets. Tym razem Rakiety nie dały szans Denver Nuggets, co było ich 15 kolejną wygraną (wyrównany rekord klubu)!

Jacek Konsek

Schodząc na przerwę Bryant miał nietęgą minę z powodu fatalnie wykonywanych rzutów wolnych (3/8). Jak się później okazało to właśnie ten element zadecydował o wygranym meczu - lider Jeziorowców nie pomylił się z linii w następnych 15 rzutach i z 52 punktami ustanowił tegoroczny rekord punktowy w lidze. Szczególny popis Bryant dał w czwartej kwarcie, kiedy to zdobył aż 22 "oczka" a publiczność w hali wzniosła swoje dobrze znane już okrzyki: MVP!. Emocji jednak nie brakowało, ponieważ po fatalnej pierwszej połowie przebudził się Dirk Nowitzki. Niemiecki skrzydłowy celną trójką na 2 sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry doprowadził spotkanie do dogrywki. W niej zdobył 9 punktów, jednak nie otrzymał dostatecznego wsparcia od kolegów. Wcześniej silnym punktem Mavs był Erick Dampier (16 punktów i 17 zbiórek), który obsługiwany genialnymi podaniami od Jasona Kidda rozegrał jeden z najlepszych meczów w tym sezonie. Dla podopiecznych Phila Jacksona było to 42 zwycięstwo w sezonie a Bryant z 20989 punktami awansował na 25 miejsce w historii najlepszych strzelców NBA.

Rakiety nie zaznały smaku porażki od 27 stycznia. 15 wygrana z rzędu i 3 bez swojego lidera Yao Minga pozwoliła w końcu awansować o 2 pozycję w tabeli Konferencji Zachodniej. Na chwilę obecną podopieczni Ricka Adelmana zajmują 5 lokatę, lecz muszą cały czas mieć się na baczności ponieważ każda porażka stworzyć może niepotrzebne problemy. - Wiemy jak silni jesteśmy i pokazujemy to teraz. Jesteśmy grupą ludzi skoncentrowanych i rozumiejących jak wygrywać mecze - powiedział Tracy McGrady, który dla gospodarzy zdobył 22 punkty. Denver prowadziło tylko w pierwszej kwarcie, później już inicjatywa przeszła w ręce Rockets, którzy do samego końca kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Wśród gości zawiódł szczególnie Allen Iverson, zdobywca 17 punktów przy słabej skuteczności - 7/22.

Do ciekawego starcia doszło także w Quicken Loans Arena, gdzie spotkały się drużyny, które jeszcze niedawno wymieniły się graczami. Cleveland Cavaliers z Benem Wallacem i Joe Smithem (byli zawodnicy Byków) okazało się lepsze od Chicago Bulls z Larrym Hughesem i Drew Goodenem (byli gracze Cavs). Co ciekawe, w obu zespołach nowi koszykarze byli wyróżniającymi się postaciami. Wśród Byków brylował szczególnie Hughes, który na swoim koncie zapisał 23 punkty. Klasę pokazał jednak LeBron James udowadniając po raz kolejny, że jest obok Kobe'ego Bryanta głównym kandydatem do nagrody MVP. Lider Kawalerzystów pojawił się na parkiecie przy stanie 68:76 dla gości. Od tego momentu podopieczni Mike'a Browna zdobyli 27 punktów, przy zaledwie 10 Chicago a James z 37 "oczkami" był zdecydowanie najjaśniejszą postacią na parkiecie.