I liga: Sokół na podium. Energa Kotwica w play-outach

W zaległym meczu z 24. kolejki I ligi koszykarze Sokoła Łańcut pokonali Energę Kotwicę Kołobrzeg 76:62. Gospodarze awansowali na trzecie miejsce w tabeli.

Patryk Neumann
na zdjęciu: Maciej Klima, kapitan Rawlplug Sokoła Łańcut WP SportoweFakty / Karol Słomka / na zdjęciu: Maciej Klima, kapitan Rawlplug Sokoła Łańcut
Sokół wygrał 22 z 30 spotkań. O punkt wyprzedza Polfarmex Kutno i R8 Basket AZS Politechnikę Kraków. Traci również punkt do drugiej Jamalex Polonii 1912 Leszno. Wszystkie te drużyny mają do rozegrania jeszcze po dwa mecze. Poniedziałkowa porażka sprawiła, że Energa Kotwica straciła definitywnie szanse na 10. miejsce gwarantujące utrzymanie po rundzie zasadniczej. Czarodzieje z wydm z bilansem 12-19 powalczą o 11. pozycję z Siarką Tarnobrzeg i Pogonią. Właśnie z zespołem z Prudnika zmierzą się w czwartek.

W Łańcucie od początku przeważał Sokół. Energa Kotwica grała zrywami, ale lepszych fragmentów było zdecydowanie za mało. Goście przegrali pierwszą kwartę 15:24. W kolejnej części różnica utrzymywała się w okolicach 10 punktów. Zwykle była większa, ale na koniec kwarty po trafieniach Szymona Rducha i Patryka Przyborowskiego pozostało osiem "oczek" - 36:28.

Dwaj wspomniani koszykarze to najlepsi strzelcy ekipy znad morza w pierwszej części. Obie drużyny nie imponowały skutecznością. Sokół trafił 36 proc. a Energa Kotwica 37 proc. prób z gry. W drużynie prowadzonej przez Dariusza Kaszowskiego dobre zawody grał Artur Włodarczyk i to on do przerwy punktował najczęściej. Wspierał go Marek Zywert.

Scenariusz drugiej połowy był podobny. Sokół powiększył przewagę (60:40). Później do głosu doszła Energa Kotwica. Goście zmniejszyli trochę różnicę, ale przegrali 62:76. Ciekawostką jest fakt, że mieli wyższą skuteczność rzutów z gry. Trafili jednak tylko 4/21 prób za trzy punkty przy 10/31 Sokoła. Oddali też łącznie o dziewięć rzutów mniej. W Sokole najwięcej punktów zdobył Marek Zywert - 23. Trafił 8/20 rzutów w tym 5/13 z dystansu. Żadnej z czterech prób po przerwie nie trafił Włodarczyk. Właśnie ten obwodowy duet grał najwięcej - ponad 30 minut. W drugiej części szansę dostali też rezerwowi. Adrian Inglot w 17 minut zdobył osiem punktów.

Sokół Łańcut - Energa Kotwica Kołobrzeg 76:62 (24:15, 12:13, 22:12, 18:22)

Sokół: Marek Zywert 23, Klima 14, Włodarczyk 12, Inglot 8, Kulikowski 8, Parszewski 5, Karolak 4, Warszawski 2, Błachowicz-Kiełb 0.

Energa Kotwica: Przyborowski 12, Dzierżak 11, Rduch 9, Grujić 8, Pawłowski 6, Paweł Bodych 5, Ryżek 5, Łukasz Bodych 3, Neumann 3, Dobriański 0, Żmudzki 0.