ME U16: misja "Dywizja A" upadła. Czesi "zestrzelili" Polaków

Jednym słowem: zawód. Po serii pięciu kolejnych zwycięstw w fazie grupowej Polacy przegrali ćwierćfinał Mistrzostw Europy U16 Dywizji B i pożegnali się z marzeniami o awansie. Polaków znokautowali Czesi, którzy wygrali 104:85.

Krzysztof Kaczmarczyk
koszulka Polski Archiwum prywatne / Na zdjęciu: koszulka Polski
Czesi wyszli na parkiet bez strachu przed niepokonanymi dotychczas Polakami i jak się okazało, nie mieli się czego bać. W ataku grali bowiem jak chcieli, skutecznie rzucali z dystansu i "rozstrzelali" Biało-Czerwonych.

Filip Siewruk zdobył 24 punkty i zebrał z tablic 10 piłek. Kacper Kłaczek w swoich statystykach zapisał 10 punktów, 11 zbiórek i 8 asyst, ale też popełnił aż 8 strat. Łącznie podopieczni Romana Prawicy "zgubili" aż 25 piłek. Przestrzelili też mnóstwo rzutów spod samego kosza. Z zupełnie otwartych pozycji.

Od samego początku nasza defensywa miała problemy z zatrzymaniem Ondreja Hanzlika, który łącznie zdobył aż 29 punktów. 11 z nich miał już po 6 minutach gry, a Polacy musieli gonić wynik. W drugiej kwarcie wydawało się, że złapali rytm i prowadzili nawet 38:32.

Czesi jeszcze przed przerwą zdołali jednak odrobić straty. Po zmianie stron poszli za ciosem. Polacy grali chaotycznie w ataku, a nasi rywale byli bezwzględni i wypracowali sobie nawet dwucyfrową przewagę.

Biało-Czerwoni zdołali jednak się zebrać i ruszyć w pogoń. Na sześć minut przed końcem trójkę trafił Kłaczek i było 77:83. Polacy mogli jeszcze bardziej zbliżyć się do rywali, jednak zaliczyli całą serię pudeł. Po drugiej stronie trójkę trafił Hanzlik, a Czesi uciekli i wygrali ostatecznie różnicą aż 19 "oczek".

Dla Polaków była to pierwsza porażka na turnieju w Sarajewie. Przyszła w najgorszym możliwym momencie, bowiem marzenia o awansie do Dywizji A prysnęły niczym bańka mydlana.

Rywalem Polaków w kolejnym meczu będzie przegrany pojedynku Rosja - Wielka Brytania. Naszym kadetom pozostała walka o 5. miejsce.

Polska - Czechy 85:104 (17:20, 27:25, 22:32, 19:27)

Polska: Filip Siewruk 24 (10 zb), Jakub Ulczyński 12, Kacper Kłaczek 10 (11 zb), Daniel Ziółkowski 10, Kacper Gordon 10, Nikodem Czoska 8, Wojciech Tomaszewski 4, Bartosz Chodukiewicz 4, Konrad Szymański 3, Piotr Lis 0, Jeremy Sochan 0.

Czy spodziewałeś się porażki Polaków z Czechami?