ME Koszykarek: Niepokonane gospodynie

Łotyszki, które są gospodyniami tegorocznych Mistrzostw Europy, pokonały reprezentantki Czech 65:47. Tym samym drużyna Ainarsa Zvirgzdinsa plasuje się na 1. miejscu w tabeli grupy E i jest coraz bliżej awansu do ćwierćfinału. Po raz kolejny świetne spotkanie rozegrała Anne Jekabosone-Zogota, która zdobyła 25 punktów.

Patryk Kurkowski

Dość niespodziewanie początek spotkania należał do Czeszek. Podopieczne Milana Veverki już po niespełna minucie prowadziły 4:0. Gospodynie z czasem w końcu również zaczęły trafiać do kosza, ale wciąż na prowadzeniu pozostawały rylki, które były niezwykle skuteczne. Po celnym rzucie Evy Viteckowej strata Łotyszek wynosiła już siedem "oczek" - 10:17. W końcówce inauguracyjnej partii rewelacyjnie grały Zane Tamane oraz Anete Jekabsone-Zogota, które zmniejszyły deficyt swojej drużyny do czterech punktów.

W drugiej odsłonie swoją siłę zademonstrowały koszykarki dowodzone przez Ainarsa Zvirgzdinsa. Niezwykle szczelna obrona, uniemożliwiła przeciwniczkom zanotowanie sporej ilości "oczek" w tej partii. Gospodynie w ofensywnie nie grały może powalająco, jednak mimo wszystko zdołały one nie tylko odrobić straty, ale również wyjść na pierwsze w tym starciu prowadzenie.

Łotyszki całkowicie zdominowały grę w trzeciej kwarcie. Czeszki nadal nie potrafiły znaleźć sposobu na przejście linii obronnej rywalek. Na dodatek same nie potrafiły powstrzymać Jekabsone-Zogote oraz Tamane. Przewaga zawodniczek Zvirgzdinsa rosła z każdą sekundą, aż w końcu na 10 minut przed końcem spotkania osiągnęła granicę 15 punktów.

Czwarta odsłona była już tylko formalnością, bowiem podopieczne Veverki nie zdołały się podnieść po ciosie jaki otrzymały w dwóch poprzednich "ćwiartkach". Gospodynie mogły się więc cieszyć z kolejnego zwycięstwa na Mistrzostwach Europy. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 65:47.

Wspomniana wcześniej Zane Tamane, wykorzystała swoją przewagę wzrostu, i zdobyła 17 "oczek" oraz zebrała z tablic aż 9 piłek. To jednak niesamowita Jekabsone-Zogota zapisała na swoje konto najwięcej punktów, bo 25. Najsilniejszym ogniwem w ekipie przegranych była Viteckowa, która zaliczyła 16 "oczek".

Dzięki tej wygranej Łotyszki zajmują 1. miejsce w grupie E, i są coraz bliżej awansu do ćwierćfinału Eurobasketu.

Czechy - Łotwa 47:65 (23:19, 8:15, 7:19, 9:12)

Czechy: Viteckova 16, Hartigova 7, Peckova 6, Kulichova 5, Vesela 5, Elhotova 3, Bartonova 2, Borecka 1, Bednarova 0, Zochnova 0.

Łotwa: Jekabsone-Zogota 25, Tamane 17, Basko 7, Tare 5, Krumberga 3, Jansone 3, Niedola 2, Eibele 0, Eglite 0, Putnina 0.