U-20 Gdynia 2009: Polki z dwiema wygranymi, podsumowanie drugiego dnia

Dwa mecze i dwie wygrane - tak przedstawia się bilans podopiecznych Iwony Jabłońskiej na tegorocznych Mistrzostwach Europy Koszykarek U-20. W drugim dniu turnieju rozgrywanego w Gdyni Polki pokonały pewnie Czeszki. W hicie dnia, doszło do prawdziwego pogromu. Francuzki bowiem różnicą aż 30 punktów pokonały Rosjanki. Kolejne pewne zwycięstwo odniosły też Hiszpanki, które z pewnością celować będą w końcowy triumf tej imprezy.

Krzysztof Kaczmarczyk

Polskie koszykarki rozpoczęły bardzo dobrze pojedynek z naszymi południowymi sąsiadkami i po celnej trójce Eweliny Gali szybko objęły prowadzenie 6:0. Czeszki jednak zdołały otrząsnąć się z naporu podopieczny Iwony Jabłońskiej i z każdą kolejną minutą prezentowały się dużo lepiej. Zaowocowało to tym, że po 10 minutach prowadziły różnicą 3 punktów, a wynik ustaliła najskuteczniejsza wśród rywalek Katerina Novotna. Na początku drugiej kwarty Czeszki zdołały odskoczyć na 5 oczek, ale potem zaczął się koncert gry biało-czerwonych. Nie do zatrzymania dla czeskiej defensywy były szczególnie nasze podkoszowe Gala i Agnieszka Kaczmarczyk. Dzięki ich skutecznej grze Polki wygrały tą odsłonę 26:8, a po pierwszej połowie meczu prowadziły 41:26.

Po przerwie nasze koszykarki szybko powiększyły przewagę do 18 punktów (49:31). Kolejne minuty to jednak pogoń rywalek, które zanotowały run 11:2 i doprowadziły do stanu 51:42. Podopieczne Jabłońskiej obudziły się w porę i ponownie odskoczyły na kilkanaście punktów, a po trzech kwartach było 58:46. Początek decydującej odsłony meczu wyjaśnił wszystkie wątpliwości. Gospodynie turnieju szybko zbudowały 18 punktów przewagi i spokojnie kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie wygrywając ostatecznie 76:59.

W polskiej kadrze najlepiej wypadła Ewelina Gala, która oprócz 21 punktów zapisała w swoich statystykach 7 zbiórek i 3 przechwyty. 13 punktów i 8 zbiórek było autorstwa Agnieszki Kaczmarczyk, a 12 oczek i 8 zbiórek Żanety Durak.

Dzięki tej wygranej Polki zapewniły sobie awans do kolejnego etapu mistrzostwa. Ekipa dowodzona przez Iwonę Jabłońską marzy jednak o awansie bez straty punktów, a do tego konieczna jest wygrana w sobotniej potyczce z Łotyszkami.

Polska - Czechy 76:59 (15:18, 26:8, 17:20, 18:13)

Polska: E.Gala 21, A.Kaczmarczyk 13, Ż.Durak 12, P.Antczak 10, O.Tomiałowicz 9, M.Mićków 5, A.Skobel 4, P.Rozwadowska 2, C.Sosnowska 0, W.Idczak 0, K.Cymmer 0, M.Kaczmarska 0

Czechy: K.Novotna 15, K.Sedlakova 9, D.Kuslitova 9, K.Pochobradska 8, M.Zatloukalova 7, A.Ovsikova 4, A.Vackova 3, J.Stehlikova 2, S.Pospisilova 2, N.Tothova 0

W drugim piątkowym meczu "polskiej" grupy Łotyszki pokonały w bratobójczym pojedynku Litwinki. Tym samym w sobotę Polki zagrają z Łotyszkami o pierwsze miejsce i awans do kolejnego etapu bez porażki. Litwinki natomiast stoczą bój z Czeszkami o uzyskanie przepustki do kolejnego etapu. Przegrany walczyć będzie o pozostanie w Dywizji A.

W grupie A, po czwartkowej wysokiej porażce z Hiszpankami, otrząsnęły się Turczynki, które pokonały w piątkowe popołudnie Niemki. Turczynki tym samym zasygnalizowały chęć walki o jak najlepsze pozycje w całym turnieju. Z odniesieniem drugiego zwycięstwa na gdyńskim turnieju żadnych problemów nie miały Hiszpanki. Tym razem podopieczne Jorge Fernandeza Sancheza odprawiły Ukrainki, wygrywając różnicą aż 37 punktów. Hiszpanki już zdążyły wszystkim udowodnić, że w Trójmieście ich celem są złote medale. Pomóc z pewnością ma w tym Alba Torrens, która dziś wywalczyła 16 punktów w ciągu 17 minut na parkiecie, trafiając 7 z 8 rzutów za 2 punkty.

W grupie B doszło do konfrontacji dwóch zwycięskich drużyn z pierwszego dnia, czyli Serbek i Włoszek. Młode koszykarki z Bałkanów nie pozostawiły cienia złudzeń Włoszkom, wygrywając ostatecznie różnicą aż 20 punktów, co z pewnością jest zawodem dla pokonanych. Katem koszykarek ze słonecznej Italii była Nina Bogicevic, która zapisała na swoim koncie 18 punktów, 10 zbiórek, 3 przechwyty i 2 bloki. W meczu, który prawdopodobnie przesądzi o tym, która drużyna wywalczy awans do kolejnego etapu mistrzostw z trzeciego miejsca, Bułgarki okazały się lepsze o 21 punktów od Czarnogórzanek.

Hitem dnia miał być pojedynek w grupie D, gdzie Francuzki podejmowały Rosjanki. Spotkanie było wyrównane jednak tylko do stanu 18:18. Wtedy to końcówkę pierwszej połowy meczu "Trójkolorowe" wygrały 17:2. W drugiej części meczu "Sborna" już się nie podniosła, a cały mecz przegrała różnicą bagatela aż 30 punktów! W drugim piątkowym meczu tej grupy Szwedki, po dramatycznym meczu, pokonały Białorusinki 72:70. Wygrana ta jest niezwykle cenna dla Szwedek, gdyż może dać im awans do kolejnego etapu turnieju.