U-20 Gdynia 2009: Polki w ćwierćfinale, podsumowanie trzeciego dnia drugiego etapu

Polki w końcu przełamały serię porażek. Po trzech kolejnych przegranych meczach, tym razem podopieczne Iwony Jabłońskiej zdołały pokonać Szwedki. Zwycięstwo to jest o tyle cenne, że dało naszym młodym koszykarkom awans do ćwierćfinału turnieju rozgrywanego w Gdyni. Tam na nasze koszykarki czekają już Hiszpanki ze znakomitą Albą Torrens w składzie. W środę Hiszpanki pokonały w starciu niepokonanych Serbki, a występ Torrens był oszałamiający.

Krzysztof Kaczmarczyk

Pierwsza kwarta meczu była popisem gry ofensywnej obu zespołów. W 8 minucie było już 20:20. Końcówka tej ćwiartki należała jednak do Szwedek, które odskoczyły na 6 punktów. W drugiej kwarcie Szwedki jakby zatraciły swoją skuteczność, a na zupełnie odmiennym biegunie były Polki. Pierwszych siedemnaście punktów dla naszej reprezentacji zdobył duet Olivia Tomiałowicz - Agnieszka Skobel i po trzeciej trójce tej pierwszej biało-czerwone prowadziły 37:35. Młoda rzucająca Lotosu PKO BP Gdynia zdobyła w drugiej kwarcie 19 punktów z 31 całej kadry i trafiła pięciokrotnie zza linii 6,25.

Na początku drugiej połowy rywalki zmniejszyły straty do 8 punktów, ale zza łuku trafiły kolejno Tomiałowicz i Weronika Idczak i sytuacja została opanowana. Do końca trzeciej kwarty przewaga oscylowała na granicy kilkunastu punktów, a przed decydującą częścią meczu było 70:59. Gdy na 7 minut przed końcową syreną Polki prowadziły 78:63 wydawało się, że wszystko jest już rozstrzygnięte. Szwedki rzuciły się jednak do ostatecznego ataku, ale nie zdołały przekroczyć bariery 5 punktów.

Niekwestionowaną bohaterką meczu była Olivia Tomiałowicz, która w całym meczu wywalczyła 29 punktów trafiając 7 z 11 rzutów za 3 punkty. 16 punktów i 12 zbiórek dodała Ewelina Gala, a również 16 oczek zapisała w swoich statystykach Agnieszka Skobel.

Dzięki tej wygranej biało-czerwone zakończyły zmagania w tej fazie na czwartym miejscu w swojej grupie i wywalczyły awans do fazy ćwierćfinałowej. Tam na nasze koszykarki czekać będą Hiszpanki, które w Gdyni celują w złote medale i są na jak najlepszej drodze do realizacji tego celu, gdyż w dotychczas rozegranych meczach nie doznały jeszcze żadnej porażki.

Polska - Szwecja 84:79 (20:26, 31:13, 19:20, 14:20)

Polska: O.Tomiałowicz 29, E.Gala 16, A.Skobel 16, A.Kaczmarczyk 8, W.Idczak 5, P.Antczak 4, C.Sosnowska 2, Ż.Durak 2, M.Kaczmarska 2, P.Rozwadowska 0

Szwecja: L.Halvarsson 22, D.Hamilton Carter 15, B.Gulberg 13, M.Gultekin 9, S.Yderstrom 8, H.Johansson 6, M.Staalvant 4, J.Nilsson 2, A.Osterman 0, P.Hanson 0

W pozostałych meczach w grupie F również obyło się bez niespodzianek. Rosjanki bardzo pewnie pokonały Litwinki, wygrywając różnicą aż 23 oczek. Dzięki temu zwycięstwu "Sborna" zapewniła sobie drugie miejsce w grupie. Pierwsze należy do niepokonanych dotychczas w Gdyni koszykarek z Francji, które w swoim ostatnim meczu w tej fazie turnieju pokonały 74:65 Łotyszki, dla których była to druga kolejna przegrana.

W grupie F najważniejszym pojedynkiem dnia była konfrontacja niepokonanych dotychczas reprezentacji Hiszpanii i Serbii. Spotkanie to było również konfrontacją jednych z najlepszych zawodniczek turnieju, czyli Alby Torrens i Any Dabovic. Zarówno w tym pojedynku, jak i w pojedynku obu ekip, górą były barwy hiszpańskie. Torrens wywalczyła 36 punktów, 5 asyst, 5 przechwytów i 4 zbiórki, a jej drużyna wygrała 88:74. Dabovic w swoich statystykach zapisała 25 punktów, 7 asyst i 5 zbiórek. W cieniu tego spotkania odbyła się konfrontacja Niemek z Włoszkami, gdzie dość nieoczekiwanie bardzo pewnie triumfowały te pierwsze. W ostatnim meczu Turczynki pokonały Bułgarki i zdołały z czwartego miejsca uzyskać awans do fazy ćwierćfinałowej.