Suzuki I liga. Niesamowity powrót na wagę utrzymania. Rawlplug Sokół przegrał dogrywkę, a Wisła Chemart spadła

Koszykarze Energi Kotwicy Kołobrzeg odrobili 18 punktów, pokonali 80:75 Dziki Warszawa i zapewnili sobie utrzymanie w Suzuki I lidze. Sobotnie mecze 29. kolejki wyłoniły drugiego spadkowicza.

Patryk Neumann
koszykarze Energa Kotwica Kołobrzeg Materiały prasowe / Karol Skiba/Energa Kotwica Kołobrzeg / Na zdjęciu: koszykarze Energa Kotwica Kołobrzeg
Energa Kotwica Kołobrzeg wygrała 11. mecz w sezonie i w ten sposób zapewniła sobie utrzymanie. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 6:0. Później jednak przeżyli duży wstrząs. Dziki Warszawa trafiły sześć "trójek". Goście byli bezbłędni, a czterokrotnie przymierzył Grzegorz Grochowski. Później jednak beniaminek miał 1/19 w próbach za trzy.

Po pierwszej kwarcie było 19:30. Choć gospodarze wygrali pozostałe trzy odsłony to musieli się bardzo napracować żeby zwyciężyć w meczu. Gdy tylko odrabiali część strat natychmiast natykali się na odpowiedź. W trzeciej kwarcie było nawet 43:61, ale seria 16 punktów przywróciła miejscowym nadzieję na szczęśliwe zakończenie trudnego sezonu. Wyrównaną końcówkę rozstrzygnęli koszykarze, od których tego oczekiwano.

Sześć punktów zdobył Marcin Dymała, a dwa z rzutów wolnych dołożył Norbert Kulon. Ostatecznie Dymała zdobył 16 punktów, a Kulon do 11 "oczek" dołożył pięć asyst. Double-double miał Michał Sadło - 14 punktów (7/9 z gry) i 10 zbiórek. W Dzikach 25 punktów zdobył Mateusz Jarmakowicz (11/14 z rzutów wolnych). Grzegorz Grochowski miał 16 punktów, siedem asyst i pięć zbiórek, a Karol Dębski 12 punktów i 13 zbiórek.

Nadspodziewanie wyrównany mecz w Wałbrzychu. Górnik Trans.eu wygrał z Decką Pelplin 93:87. Zdecydowała o tym czwarta kwarta (21:14). W trzeciej to walczący o utrzymanie goście prowadzili nawet 68:63. Taki wynik oznacza, że Górnik Trans.eu zachował szanse na pierwsze miejsce, a Decka w ostatniej, środowej kolejce będzie musiała walczyć o utrzymanie.

Gospodarze trafili 12/29 prób z dystansu. Połowa celnych "trójek" (6/10) to zasługa Krzysztofa Jakóbczyka, który zdobył 25 punktów. Maciej Bojanowski miał w tym elemencie 4/5, a jego łączny dorobek to 21 punktów i sześć zbiórek. Kamil Zywert skompletował double-double - 13 punktów i 10 asyst.

Drugim spadkowiczem po Zetkamie Doral Nysa Kłodzko jest Wisła Chemart Kraków. Wawelskie Smoki tracą punkt do wyprzedzających ich drużyn, ale nie zdołają jednocześnie znaleźć się nad Decką i Pogonią Prudnik, a tylko taki scenariusz dałby im utrzymanie. Wisła Chemart Ma jednak dwie porażki z Pogonią i przegrany mecz z Decką, z którą w środę rozegra rewanż.

O losie beniaminka z Krakowa zdecydowała domowa porażka z Miastem Szkła Krosno (75:89). To był mecz bez historii. Goście prowadzili nawet 57:29. Choć roztrwonili połowę tej zaliczki to z bilansem 16-13 przypieczętowali awans do play-offów. Alan Czujkowski zdobył dla nich 22 punkty (7/11). Tomasz Krzywdziński dołożył 18 "oczek" i sześć zbiórek, a Mariusz Konopatzki miał 10 zbiórek i osiem asyst.

Niezwykły mecz również w Łańcucie. Faworyzowany Rawlplug Sokół przegrał po dogrywce z Weegree AZS Politechniką Opolską 92:94. Ten wynik w połączeniu z innymi rezultatami sprawił, że gospodarze skończą rundę zasadniczą na czwartym miejscu. Goście natomiast mają awans do play-offów w swoich rękach.

W drugiej kwarcie przyjezdni prowadzili 47:36. Później byli jednak daleko od sukcesu. W końcówce czwartej kwarty przegrywali 76:82. "Trójka" i celne rzuty wolne Adama Kaczmarzyka oraz błędy Rawlplug Sokoła doprowadziły do dogrywki. W niej przyjezdni wypracowali pięć "oczek" przewagi, ale oni także się mylili, dlatego do ostatniej sekundy było ciekawie.

Najlepszym koszykarzem meczu został wybrany Adam Brenk - 25 punktów, sześć zbiórek i cztery asysty. Wspierali go: Adam Kaczmarzyk - 20 punktów i osiem zbiórek oraz zdobywca 18 "oczek", Bartosz Jankowski. Po drugiej stronie Filip Małgorzaciak miał 23 punkty, a Patryk Pełka do 19 "oczek" dołożył 13 zbiórek.

Trzecie miejsce po potknięciu Rawlplug Sokoła zapewnili sobie koszykarze WKK. W takiej sytuacji potrzebowali do tego zwycięstwa i bez problemów poradzili sobie z Pogonią Prudnik (103:82). Ich tryumf byłby zdecydowanie bardziej okazały, ale goście wygrali trzecią kwartę aż 29:12 i na chwilę zbliżyli się do wyżej notowanego przeciwnika.

WKK trafił 19/20 rzutów wolnych, a Pogoń miała w tym elemencie 19/30. Indywidualnie błyszczał koszykarz gości. Karol Kutta zdobył 30 punktów (6/6 za dwa i 5/12 za trzy). Miał też siedem zbiórek i cztery asysty. Znacząco wspierał go Wojciech Pisarczyk - 19 "oczek" (11/11 z rzutów wolnych). Dla WKK 25 punktów (5/8 za trzy) rzucił Tomasz Prostak, a Piotr Niedźwiedzki miał 24 punkty i siedem zbiórek. Środkowy w całym meczu spudłował tylko jeden rzut.

Na pierwszym miejscu pozostała Grupa Sierleccy-Czarni, która pokonała TBS Śląsk II Wrocław 94:70. Koszykarze ze Słupska potrzebują jeszcze jednej wygranej żeby zakończyć rundę zasadniczą na szczycie tabeli. W sobotnim meczu byli lepsi we wszystkich kwartach.

Niesamowita różnica była w stratach. Gospodarze popełnili ich tylko pięć, a goście aż 21. Po 20 punktów dla Grupy Sierleccy-Czarnych zdobyli: wypożyczony ze Śląska Jakub Musiał oraz Damian Pieloch, który miał 6/12 w rzutach z dystansu. Po drugiej stronie 20 "oczek" uzyskał Kacper Gordon.

Księżak Łowicz podobnie, jak Energa Kotwica odrobił 18 punktów. W połowie drugiej kwarty przegrywał z GKS-em Tychy 24:42. Już po 20 minutach było jednak 45:49, a po zmianie stron gospodarze dołożyli aż 63 punkty i zwyciężyli 108:97. Ten sukces nie przedłużył jednak ich szans na play-offy. Przekreśliła to wygrana Weegree AZS Politechniki. Ekipa prowadzona przez trenera Michała Spychałę ma bilans 14-15, ale jest gorsza w bezpośrednich pojedynkach od wszystkich rywali, których musiałaby wyprzedzić żeby przeskoczyć do czołowej ósemki.

Warto jednak odnotować skuteczność Księżaka - 30/47 za dwa i 11/18 za trzy punkty. GKS miał 19/36 w rzutach z dystansu. Mikołaj Stopierzyński zdobył dla gospodarzy 27 punktów (11/15). Rozdał również sześć asyst. Double-double miał Łukasz Bodych - 17 punktów i 11 zbiórek, a w GKS-ie Przemysław Wrona - 16 "oczek" (7/9) i 10 zbiórek.

Wyniki sobotnich spotkań 29. kolejki Suzuki I ligi:

Energa Kotwica Kołobrzeg - Dziki Warszawa 80:75 (19:30, 18:17, 20:14, 23:14)

Energa Kotwica: Dymała 16, Kruszczyński 14, Sadło 14, Kulon 11, Stankowski 9, Robak 6, Wyszkowski 5, Wątroba 3, Struski 2, Pawlak 0.

Dziki: Jarmakowicz 25, Grochowski 16, Krefft 14, Dębski 12, Tokarski 4, Nowerski 2, Piliszczuk 2, Koźluk 0, Wojtyński 0.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Decka Pelplin 93:87 (24:24, 26:22, 22:27, 21:14)

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 25, Bojanowski 21, Zywert 13, Cechniak 10, Durski 9, Ochońko 8, Koperski 3, Malesa 2, Wróbel 2, Ratajczak 0.

Decka: Majewski 18, Dzierżak 17, Szymański 12, Dutkiewicz 10, Madray 10, Pietras 10, Sączewski 10, Burczyk 0, Załucki 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - Weegree AZS Politechnika Opolska 92:94 (24:22, 13:25, 28:18, 18:18, d. 9:11)

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 23, Pełka 19, Fraś 12, Karolak 9, Majka 9, Zaguła 9, Kulikowski 8, Czerwonka 3.

Weegree AZS Politechnika: Brenk 25, Kaczmarzyk 20, Jankowski 18, Piszczatowski 11, Krajewski 10, Szymański 8, Skiba 2, Lewiński 0.

TS Wisła Chemart Kraków - Miasto Szkła Krosno 75:89 (16:26, 13:28, 21:12, 25:23)

Wisła Chemart: Rajewicz 17, Chrabota 13, Czyż 9, Bogdanowicz 6, Maj 6, Gorgoń 5, Wojciechowski 5, Zgłobicki 5, Krakowiak 4, Włodarczyk 3, Żaczek 2, Kozyra 0.

Miasto Szkła: Czujkowski 22, Krzywdziński 18, Szczypiński 13, Oczkowicz 10, Wieloch 10, Ciesielski 8, Konopatzki 5, Ciechociński 3, Łączyński 0, Walciszewski 0.

WKK Wrocław - Pogoń Prudnik 103:82 (30:12, 29:19, 12:29, 32:22)

WKK: Prostak 25, Niedźwiedzki 24, Rutkowski 14, Sitnik 12, Patoka 7, Jędrzejewski 6, Koelner 6, Wilczek 5, Grzeliński 2, Matusiak 2, Uberna 0.

Pogoń: Kutta 30, Pisarczyk 19, Madziar 12, Nowakowski 12, Sanny 6, Garwol 3, Kapuściński 0, Sroka 0.

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk - TBS Śląsk II Wrocław 94:70 (22:20, 25:14, 25:19, 22:17)

Grupa Sierleccy-Czarni: Musiał 20, Pieloch 20, Słupiński 12, Kurpisz 11, Kordalski 10, Pabian 10, Śmigielski 6, Kulikowski 3, Długosz 2, Kopciński 0.

TBS Śląsk II: Gordon 20, Rompa 14, Walski 11, Leńczuk 10, Siembiga 8, Azimka 5, Góreńczyk 2, Kania 0, Strzępek 0.

KS Księżak Łowicz - GKS Tychy 108:97 (16:28, 29:21, 31:22, 32:26)

Księżak: Stopierzyński 27, Jakubiak 19, Bodych 17, Grod 17, Kobus 12, Świderski 6, Fatz 5, Włuczyński 5, Kramarz 0.

GKS: Trubacz 20, Stryjewski 16, Wrona 16, Mąkowski 15, Śpica 10, Woroniecki 9, Kędel 8, Karpacz 3, Ziaja 0.