Wielkie emocje w rzucie oszczepem. Polak walczył w debiucie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Dawid Wegner
PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Dawid Wegner

Niestety, Dawid Wegner nie zdołał awansować do wąskiego finału rzutu oszczepem. Polak po swoim rzucie znajdował się w czołowej ósemce, ale w ostatniej chwili został z niej wypchnięty.

W tym artykule dowiesz się o:

Dla Dawida Wegnera awans do finału seniorskich mistrzostw świata był już największym osiągnięciem w karierze. W tym roku Polak poprawił znacząco rekord życiowy (82,21m) i niewiele gorzej spisał się w eliminacjach.

23-latek zajął w nich 7. miejsce po odległości 81,25m. Wydawało się, że medal i podium będzie pozostawało raczej w sferze marzeń. Realnym celem był jednak awans do czołowej ósemki, co dałoby mu stypendium przed rokiem olimpijskim.

W pierwszej próbie Wegner spisał się jednak znacznie słabiej. Nie najlepiej zaprezentował się na rozbiegu, przez co rzucił jedynie 78,19m. Każdy wiedział, że taki wynik awansu nie da. W drugiej próbie nie dorzucił nawet do 75. metra i miał świadomość, że musi się poprawić, jeśli chce marzyć o wąskim finale.

I to zrobił. Wykonał swój zdecydowanie najlepszy rzut pod względem technicznym i uzyskał 80,75m. Awansował na siódme miejsce, ale musiał czekać na wyniki rywali. Jednak niestety, dwóch przeciwników było jeszcze w stanie przerzucić Polaka. Ostatecznie zajął on 9. miejsce. Do czołowej ósemki i wąskiego finału zabrakło mu jednak ponad 1,5 metra.

Swoje pierwsze złoto na mistrzostwach świata zdobył mistrz olimpijski z Tokio Neeraj Chopra. Srebro wywalczył Pakistańczyk Arshad Nadeem, a brąz Czech Jakub Vadlejch.