ME: Tomasz Majewski i Renata Pliś w finałach, kontuzja Anny Rogowskiej

We wtorek w Zurychu zainaugurowane zostały lekkoatletyczne mistrzostwa Europy. W porannej sesji awans do finałów w swoich konkurencjach uzyskali m.in. Tomaz Majewski i Renata Pliś.

Łukasz Witczyk
Kwalifikacje do finału konkursu pchnięcia kulą były pierwszą konkurencją lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Na liście startowej eliminacji znalazło się dwóch reprezentantów Polski. W grupie słabszych zawodników rywalizował Jakub Szyszkowski, a w drugiej grupie rozstawiony był Tomasz Majewski. W kwalifikacjach lepiej wypadł dwukrotny mistrz olimpijski, który w najlepszej próbie pchnął kulę na odległość 20,50 m i z trzecim wynikiem awansował do finału. Z kolei Szyszkowski uzyskał 19,46 m, co dało mu 18. miejsce. Do pozycji premiowanej udziałem w finale Polakowi zabrakło 42 centymetrów. Najlepszy wynik w eliminacjach uzyskał David Storl - 20,76 m.
O awans do finału walczyły też specjalistki w biegu na 1500 metrów. Jedną z faworytek w tej konkurencji jest Renata Pliś. Polska lekkoatletka nie zawiodła i w swoim biegu eliminacyjnym uzyskała drugi czas. Był to jednocześnie drugi wynik całych kwalifikacji w tej konkurencji. Lepsza od Polki była jedynie Sifan Hassan.

Z dobrej strony w pierwszym biegu kwalifikacyjnym pokazał się Patryk Dobek. 20-latek startujący w biegu na 400 metrów przez płotki w swoim wyścigu eliminacyjnym zajął drugą pozycję i awansował do półfinału. Polak uzyskał czas 49,73 sek. i był to piąty rezultat spośród wszystkich zawodników. Najlepszy wynik w pierwszej fazie kwalifikacji miał Denis Kudriawcew - 49,05 sek.

W kwalifikacjach konkursu skoku o tyczce kobiet nie wystartowała Anna Rogowska. Z udziału w ME wyeliminowała ją kontuzja kolana. W kwalifikacjach najlepsze były Carolin Hingst i Jirina Svobodova. Obie przeskoczyły poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4,45 metra. Właśnie taki wynik gwarantował awans do finału skoku o tyczce kobiet.
Tomasz Majewski wywalczył awans do finału ME Tomasz Majewski wywalczył awans do finału ME
Bardzo dobrze dla Polaków ułożyły się półfinałów biegu na 3000 metrów przez przeszkody. Pierwszy z eliminacyjnych wyścigów zakończył się zwycięstwem Krystiana Zalewskiego, a drugi półfinał wygrał Mateusz Demczyszak. Obaj biało-czerwoni uzyskali awans do finału, a Demczyszak uzyskał najlepszy czas eliminacji.

Trzech Polaków wywalczyło awans do półfinałów biegu na 400 metrów. Najlepiej z biało-czerwonych spisał się Jakub Krzewina, który wygrał swój wyścig, a w kwalifikacjach uzyskał piąty czas eliminacji (45,68 sek.). Łukasz Krawczuk uzyskał czternasty czas (45,92), a Rafał Omelko awansował z siedemnastym czasem (46,10). Najlepszy w rundzie eliminacyjnej był Maksim Dyldin, który linię mety minął z rezultatem 45,45 sek.

Jedyną biało-czerwoną biorącą udział w biegu na 100 metrów przez płotki była Karolina Kołeczek, która uzyskała czas 13,12 sek., a w swoim biegu eliminacyjnym zajęła szóste miejsce. Polka najprawdopodobniej nie awansowała do półfinałów.

W sesji porannej rozegrano również eliminacje w biegu na 100 metrów kobiet, w których zwyciężyła Myriam Soumare z Francji (11,03 sek). W kwalifikacyjnej rywalizacji oszczepniczek najlepsza była Martina Ratej (61,87 m). Z kolei w trójskoku mężczyzn najlepszy był Yoann Rapinier (16,80 m). W Zurychu zainaugurowano również rywalizację w dziesięcioboju. We wszystkich tych konkurencjach udziału nie wzięli reprezentanci Polski.