Mistrzowie Europy jadą do domu! - relacja z ćwierćfinałowego meczu IO Szwecja - Dania

Trwa duński koszmar związany z igrzyskami olimpijskimi. Podopieczni Ulrika Wilbeka ulegli w Derbach Skandynawii Szwecji 22:24 i żegnają się z turniejem.

Paweł Nowakowski

W początkowych minutach meczu pierwszoplanowe role odegrali... bramkarze. Zarówno Jonas Sjostrand jak i Niklas Landin dali popis nieprzeciętnych umiejętności. Reprezentacja Trzech Koron rozpoczęła wysuniętą obroną z Jonasem Kallmanem na jedynce, który odcinał od podań Mikkela Hansena. Manewr, który wcześniej zastosowali Chorwaci przynosił spodziewane efekty - 4:2 (10').

Do remisu mistrzowie Europy doprowadzili dopiero po kwadransie gry po trafieniu Thomasa Mogensena. Derby Skandynawii stały na wysokim poziomie, a wisienką na torcie były nieustające wymiany ciosów wraz z efektownymi paradami bramkarzy. W końcówce pierwszej partii obie reprezentacje popełniały sporą liczbę błędów, przez blisko pięć minut nie mogąc znaleźć drogi do bramki. Wynikało to głównie z ogromnej rangi pojedynku.

Więcej zimnej głowy zachowali jednak Szwedzi i to oni do szatni schodzili z dwubramkową zaliczką. Spory udział w takim obrocie spraw miał również Sjostrand. Bramkarz FC Barcelony bronił na 50% skuteczności (9/18).

Po zmianie stron ekipa Trzech Koron kontynuowała dobrą grę, a kluczową postacią czterokrotnych mistrzów świata i Europy był Dalibor Doder. Jak na lidera przystało do walki swój zespół poderwał Mikkel Hansen. 24-letni rozgrywający reprezentacji Danii rzucając trzy bramki z rzędu doprowadził do remisu - 16:16 (43') i wszystko zaczęło się od początku.

Decydujące dla losów szwedzko-duńskiej konfrontacji okazało się ostatnie pięć minut. Warto dodać, że w tak ważnym momencie sporo chaosu na parkiecie wprowadzili swoimi kontrowersyjnymi decyzjami macedońscy sędziowie. Pierw przyznali piłkę Duńczykom (Mogensen wyrzucił w aut, uważali że dotknął ją Kallman), by po chwili nie odgwizdać zdaniem Duńczyków faulu w ataku (Nikberg rzucił z 6m na pustą bramkę po wyjściu Landina), dając Szwedom prowadzenie 23:22!

Do końca została nieco ponad minuta. Pierw o czas poprosił Ulrik Wilbek. Indywidualnie ze skrzydła z niemalże zerowego kąta akcję próbował wykończyć Mikkel Hansen. Próba się nie powiodła. Następnie o przerwę na żądanie poprosili Szwedzi. Po koronkowej akcji bramkę ze skrzydła na 4 sekundy przed końcem zdobył Niclas Ekberg, pieczętując wygraną reprezentacji Trzech Koron. Mistrzowie Europy za burtą. Na historyczny medal IO będą musieli poczekać przynajmniej 4 lata.