Jaką wartość ma pas KSW? Kowalkiewicz i Błachowicz reklamą polskiej federacji

Największej polskiej federacji MMA często zarzuca się, iż poziomem nie dorównuje do światowego giganta, jakim jest UFC. Obecna sytuacja pokazuje jednak, że byłe gwiazdy KSW świetnie radzą sobie w oktagonie, a nawet są blisko walk o tytuły.

Waldemar Ossowski
Waldemar Ossowski
gala KSW Materiały prasowe / kswmma.com / Na zdjęciu: gala KSW
Do tej pory KSW wypuściło ze swoich szeregów tylko dwóch mistrzów do uważanej za najlepszą ligę świata organizacji UFC. Jak dotąd nie przynieśli oni wstydu polskiemu MMA, a co więcej udowodnili, że ranga mistrzowskiego pasa polskiej federacji ma duże znaczenie.

Błachowicz na pierwszy ogień

Pierwszy z gwiazd KSW szlaki w amerykańskim gigancie poszedł przecierać Jan Błachowicz. Po udanych latach w KSW, gdzie często zwyciężał weteranów amerykańskiej organizacji, sam mógł doświadczyć rywalizacji na najwyższym sportowym poziomie. Już w debiucie znokautował faworyzowanego Iliriego Latifiego, a w drugiej walce Dana White i spółka oprali na nim promocję debiutanckiej gali w Polsce. Z czasem forma "Cieszyńskiego Księcia" spadła, kryzys był odczuwalny, a Błachowicz był nawet blisko zwolnienia z organizacji.

Teraz jednak, mając na uwadze jego świetną serię czterech zwycięstw, wymienia się go w gronie kandydatów do walki o tytuł mistrzowski w UFC. Po wygranej z Nikitą Kryłowem w Moskwie padła jasna propozycja w kierunku Daniela Cormiera, który do tej pory dość lekceważąco wyrażał się o Polaku. Błachowicz to aktualny nr 4 w rankingu dywizji półciężkiej, a po triumfie nad Ukraińcem jego miejsce może się jeszcze poprawić.

Historyczna mistrzyni nie zawiodła

Z kolei Karolina Kowalkiewicz w latach 2012-2015 była główną kobiecą gwiazdą KSW i zyskała w Polsce dużą popularność. Była też pierwszą, historyczną mistrzynią kategorii słomkowej. Właściciele polskiej federacji nie zamierzali jej jednak utrudniać drogi do walk ze światową czołówką, stąd umożliwili jej starty za oceanem. W niecały rok udało jej się pokonać trzy rywalki i stanęła ona do walki o tytuł w wadze do 52 kg, zyskując popularność na całym świecie. Choć ostatni pojedynek nie potoczył się po myśli łodzianki, to nadal jest ona w czołowej "5" zawodniczek swojej dywizji i może być spokojna o przyszłość w UFC.

KSW odda kolejne swoje gwiazdy?

Czy w ślad Błachowicza i Kowalkiewicz pójdą też inni mistrzowie KSW? Amerykańska organizacja składała już propozycję zarówno Borysowi Mańkowskiemu, jak i Mateuszowi Gamrotowi, ale ci jak na razie pozostają wierni polskiej federacji, zważywszy, że pod względem finansowym opłaca im się na razie zostać w Polsce. Jak widać poziom sportowy w federacji zarządzanej przez duet Kawulski i Lewandowski nie odbiega dużo od tego, jaki możemy oglądać w najlepszej lidze świata. Często kibice łapią jednak mylny odbiór na czysto sportowe zestawienia, kiedy na karcie walk pojawi się jeden głośny "freak fight", generujący rekordowe zyski.

Pamiętajmy, że także w UFC mamy przykłady, że nie zawsze sport jest stawiany na 1. miejscu. Przykładem tego są m.in. walki "CM Punka", a nawet powracającego po wpadkach dopingowych Brocka Lesnara.

Waldemar Ossowski
Inne teksty autora >>>

ZOBACZ WIDEO Polski tenis w kryzysie. Karol Drzewiecki: Brakuje nam ogrania i stabilności finansowej


Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.
Czy Mateusz Gamrot i Borys Mańkowski z powodzeniem radziliby sobie w UFC?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×