Piękny gest 15-latki. Przekazała koledze tytuł wicemistrzowski

17 lutego 2017 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie rozstrzygnięto 50. Konkurs Fair Play PKOl. Nagrodę w kategorii "Czyn czystej gry" otrzymała Daria Leba, 15-latka, która oddała swój wicemistrzowski tytuł koledze.

Dawid Góra
Dawid Góra
PAP / Rafał Guz

Leba jest zawodniczką klubu SM Racing Team Toruń. Jej kolega z RKM Raptor Rzeszów, Kajetan Kupiec, bezpośrednio przed zawodami Mistrzostw Pomorza Zachodniego Cross Country uległ wypadkowi. Przystąpił jednak do rywalizacji. Po pierwszym dniu zawodów zajmował trzecie miejsce i, aby utrzymać drugą lokatę w klasyfikacji generalnej, musiał drugiego dnia przejechać chociaż jedno okrążenie. Niestety, sprzęt odmówił mu posłuszeństwa. Tym samym, Kupiec stracił szansę na tytuł wicemistrzowski. Drugie miejsce zajęła Leba.

Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 16 października 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Kamieniu Pomorskim. Daria podczas odbierania nagrody za drugie miejsce przekazała tytuł koledze argumentując, że w tym sezonie to właśnie on zasłużył na tytuł. Sędziowie przychylili się do decyzji zawodniczki. Protokół zmieniono.

Daria pozbawiła się tytułu wicemistrzowskiego, ale zdobyła nagrodę fair play i uznanie kibiców oraz kolegów. To nowy wymiar sportowej walki i znakomity przykład dla innych zawodników.