Igrzyska Europejskie. Tylko jeden Polak w finale pięcioboju nowoczesnego

Z czterech reprezentantów Polski na starcie półfinałów pięcioboju nowoczesnego na Igrzyskach Europejskich tylko Łukasz Gutkowski powalczy o medale w tej konkurencji.

Dawid Lis
Dawid Lis
Łukasz Gutkowski Instagram / Instagram/Łukasz Gutkowski / Na zdjęciu: Łukasz Gutkowski.
W środę w pięcioboju nowoczesnym na Igrzyskach Europejskich odbywały się półfinałowe zmagania mężczyzn. W tej fazie mieliśmy czterech Polaków, którzy rywalizowali w dwóch grupach.

W grupie A biało-czerwonych barw bronili Daniel Ławrynowicz i Kamil Kasperczak. Nasi reprezentanci półfinał rozpoczęli od szermierki i zaczęli go średnio, będąc w połowie stawki. Zdobyli odpowiednio 202 i 200 punktów, a zwycięzca Valentin Prades miał 250 punktów na swoim koncie.

Na pływalni ponownie byli mniej więcej w połowie stawki, na 10. i 11. miejscu. To oznaczało, że decydująca będzie ostatnia konkurencja. W biegu ze strzelaniem bardzo słabo zaprezentował się Kamil Kasperczak, który dobiegł do mety jako przedostatni, a w sumie był 16. w półfinale.

Szósty na mecie biegu był Daniel Ławrynowicz. To jednak nie wystarczyło i ostatecznie został on sklasyfikowany na 12. miejscu po wszystkich konkurencjach, a do finału premiowana awansem była czołowa dziewiątka. Na tej pozycji uplasował się Czech Marek Grycz, który zdobył o 14 punktów więcej od Polaka.

W grupie B także mieliśmy dwóch naszych reprezentantów - Łukasza Gutkowskiego i Sebastiana Stasiaka. Ten pierwszy bardzo dobrze zaczął zmagania, był trzeci po szermierce, a drugi z Polaków był w drugiej połowie stawki. Na basenie było nieco słabiej w wykonaniu naszych reprezentantów. Gutkowski ze swoim czasem zajął 10. miejsce, a Stasiak był przedostatni.

Ponownie decydujący był bieg, który był ostatnią konkurencją w półfinale. W nim na dziewiątej pozycji ukończył swój start Łukasz Gutkowski, a ten rezultat pozwolił Polakowi ukończyć całe zmagania na trzeciej pozycji. To oznaczało, że nasz reprezentant zapewnił sobie awans do finału w pięcioboju nowoczesnym na Igrzyskach Europejskich. Niestety, to nie udało się Sebastianowi Stasiakowi. Na mecie zameldował się on na 13. pozycji, wyprzedzając kilku rywali, ale w klasyfikacji generalnej półfinał zakończył na 15. miejscu.