Znamy pierwszego finalistę Superpucharu Hiszpanii. Zadecydowała końcówka dogrywki

Piłkarze Realu Madryt awansowali do finału Superpucharu Hiszpanii po dogrywce 5:3 pokonując Atletico Madryt. W czwartek o godzinie 20 drugi półfinał. FC Barcelona zmierzy się z Osasuną Pampeluna.

Michał Piegza
Toni Kroos (z lewej) i Antoine Griezmann Getty Images / Na zdjęciu: Toni Kroos (z lewej) i Antoine Griezmann
W sezonie 2023/24 hiszpańskie drużyny o Superpuchar walczą w Rijadzie. W pierwszym półfinale zdobywca Pucharu Króla mierzył się z 3. zespołem La Ligi, Atletico.

Królewscy od początku zaatakowali, ale w 6. minucie nadziali się na kontrę. Z dystansu, pod poprzeczkę, uderzył Samuel Lino. Kepa popisał się bardzo dobrą interwencją, wybijając piłkę na rzut rożny. Z kornera dośrodkował Antoine Griezmann, a Mario Hermoso głową wpakował piłkę do siatki.

Drużyna Diego Simeone prowadząc miała mecz pod kontrolą. Tak było do 20. minuty. Najpierw pokazał się Jude Bellingham. Strzał Anglika po nodze obrońcy o metr minął słupek. Z rzutu rożnego dogrywał Luka Modrić, a Antonio Ruediger mocnym strzałem głową pokonał bezradnego Jana Oblaka.

Tym razem to Królewscy poszli za ciosem. Rywal był momentami bezradny. W 27. minucie Rodrygo wpadł w pole karne, uderzył z ostrego kąta. Oblak odbił piłkę nogą. Dwie minuty później Dani Carvajal dograł do Ferlanda Mendy'ego, a ten sprytnym strzałem z siedmiu metrów zdobył gola.

To nie był koniec strzelania w premierowej odsłonie. Osiem minut później ponownie był remis. Hermoso przed polem karnym zagrało do Griezmanna, a ten minął kilku rywali i uderzył z ok. 16 metrów nie do obrony.

Dwie minuty przed przerwą gola powinien zdobyć Rodrygo. Brazylijczyk przed bramką zakręcił obrońcami, strzał z bliska na raty obronił Oblak.

Po zmianie stron początkowo mniej działo się pod bramkami. W 54. minucie błąd popełnił Caravajal. Piłka trafiła do Samuela Lino, ten wpadł w pole karne i mocno uderzył tuż obok słupka.

W kolejnych minutach drużyny czekały na błąd rywala w defensywie. W końcu przewagę uzyskali zdobywcy Pucharu Króla. W 71. minucie po szybko rozegranym rzucie wolnym piłka dotarła do Carvajala, którego strzał z woleja odbił Oblak! Chwilę później golkiper obronił próbę z pola karnego Rodrygo.

W końcu przebudziło się Atletico i w 78. minucie drużyna Simeone prowadziła. Gol był kuriozalny. Po dośrodkowaniu na przedpole, Kepa zderzył się z Moratą, po chwili piłka odbiła się od zdezorientowanego Ruedigera i wpadła do bramki.

Drużyna Simeone nie dowiozła prowadzenia do końca. W 85. minucie strzał Viniciusa Juniora w sytuacji sam na sam odbił Oblak! Poprawkę Bellinghama z linii wybił Hermoso. Do piłki dopadł Carvajal i wpakował ją pod poprzeczkę.

Królewscy pragnęli wszystko zakończyć w regulaminowym czasie i ruszyli po czwartego gola. W doliczonym czasie po indywidualnej akcji tuż obok słupka uderzył Brahim Diaz. Ostatecznie sędzia zarządził dogrywkę.

W jej pierwszej części niewiele się działo. Przeważał Real Madryt, ale nie był w stanie wykreować sobie okazji bramkowych. W ostatnim kwadransie wciąż brakowało szans. Zespoły były już wyraźnie zmęczone trudami gry i daleką podróżą.

W 116. minucie po dograniu z prawej strony Joselu uderzył głową, ale źle trafił. Piłka odbiła się od Stefana Savicia i dość przypadkowo przelobowała Oblaka. Atletico poszukało kolejny raz remisu. W 118. minucie z pola karnego tuż obok słupka uderzył Griezmann. W doliczonym czasie w polu karnym Realu znalazł się nawet Oblak.

Atletico pozwoliło się skontrować. W 122. minucie Diaz uciekł w środku pola z piłką wracającemu do bramki Oblakowi i z ok. 30 metrów trafił do pustej bramki! Real Madryt awansował do finału Superpucharu Hiszpanii!

W czwartek o godzinie 20 drugi półfinał. FC Barcelona zmierzy się Osasuną Pampeluna. Zapraszamy na relację NA ŻYWO z tej potyczki.

Real Madryt - Atletico Madryt 5:3 (3:3, 2:2)
0:1 - M. Hermoso 7'
1:1 - A. Rudiger 20'
2:1 - F. Mendy 29'
2:2 - A. Griezmann 37'
2:3 - A. Ruediger (sam.) 78'
3:3 - D. Carvajal 85'
4:3 - Joselu 116'
5:3 - Diaz 120+2'

Real Madryt: K. Arrizabalaga - D. Carvajal, N. Fernandez, A. Rudiger, F. Mendy (81' E. Camavinga) - F. Valverde (112' A. Guler), A. Tchouameni (81' B. Diaz), L. Modric (66' T. Kroos) - J. Bellingham  - Rodrygo (106' D. Ceballos), Vinicius Junior (106' Joselu).

Atletico Madryt: J. Oblak - S. Savic, M. Gimenez, M. Hermoso - M. Llorente (106' C. Azpilicueta), R. De Paul (90' A. Witsel), Koke (104' J. Galan), S. Niguez (66' N. Molina), S. Lino (66' R. Riquelme) - A. Griezmann, A. Morata (91' A. Correa).