PNA: Dzielne Lamparty pokonane i Wybrzeże Kości Słoniowej w finale!

Bez niespodzianki w pierwszym półfinale Pucharu Narodów Afryki. Demokratyczna Republika Kongo solidnie powalczyła z Wybrzeżem Kości Słoniowej, ale poległa 1:3.

Szymon Mierzyński
Pierwsze fragmenty miały niespodziewany przebieg, bo faworyt został zepchnięty do defensywy. W 6. minucie po akcji oskrzydlającej Jeremy Bokila opanował piłkę w polu karnym i oddał bardzo groźny strzał z ostrego kąta. Sylvain Gbohouo obronił z trudem, a po dobitce Dieumerciego Mbokaniego futbolówka poleciała nad poprzeczką.Słonie zaczęły mecz niemrawo, lecz przetrwały napór rywala i w 20. minucie zadały cios. Zupełnie nieudany drybling przed polem karnym zaliczył Wilfried Bony, jednak piłka dość przypadkowo trafiła na 18. metr, skąd potężnie uderzył Yaya Toure i zaskoczony Muteba Kidiaba nie zdążył nic zrobić.
Podopieczni Herve Renarda mieli w garści korzystny wynik, lecz cieszyli się nim bardzo krótko. W 23. minucie zagraniem ręką w polu karnym jedenastkę sprokurował Eric Bailly, a z "wapna" pewnie do siatki trafił Mbokani. Lamparty w tym momencie złapały wiatr w żagle i próbowały nawet pójść za ciosem. W końcówce pierwszej połowy zostały jednak boleśnie skarcone, choć pretensje mogą mieć tylko do siebie, bo nastąpiło to w wyniku prostego błędu w środku pola. Bony wyłuskał piłkę, perfekcyjnie dograł do Gervinho, a ten z zimną krwią pokonał Kidiabę w sytuacji sam na sam.

W drugiej połowie tempo już spadło. Wybrzeże Kości Słoniowej skupiało się głównie na pilnowaniu wyniku, zaś Kongijczycy rzadko stwarzali sytuacje, po których mogliby wyrównać. Najlepszej nie wykorzystali w 55. minucie, gdy Yannick Bolasie przeprowadził fenomenalną akcję indywidualną, ale jego płaski strzał z 13 metrów obronił Gbohouo.

Trzynaście minut później faworyt przypieczętował zwycięstwo. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Kidiaba obronił uderzenie głową Serge'a Auriera, lecz wobec dobitki Wilfrieda Kanona pod poprzeczkę był już bezradny. Rezultat 3:1 utrzymał się do ostatniego gwizdka sędziego i teraz Słonie czekają na rywala w niedzielnym finale. Będzie nim Ghana lub Gwinea Równikowa.

DR Kongo - Wybrzeże Kości Słoniowej 1:3 (1:2)
0:1 - Yaya Toure 20'
1:1 - Dieumerci Mbokani (k.) 24'
1:2 - Gervinho 41'
1:3 - Wilfried Kanon 68'

DR Kongo: Muteba Kidiaba - Djo Issama Mpeko, Joel Kimwaki Mpela, Gabriel Zakuani, Jean Kasusula Kilitsho, Chancel Mbemba, Cedric Makiadi (79' Firmin Mubele Ndombe), Jeremy Bokila, Cedric Mabwati (69' Neeskens Kebano), Yannick Bolasie, Dieumerci Mbokani (61' Junior Kabananga).

Wybrzeże Kości Słoniowej: Sylvain Gbohouo - Serge Aurier, Eric Bailly, Kolo Toure, Wilfried Kanon, Max Gradel (62' Salomon Kalou), Serey Die, Yaya Toure, Siaka Tiene (72' Ousmane Viera), Wilfried Bony (90+2' Lacina Traore), Gervinho.

Żółte kartki: Jean Kasusula Kilitsho, Junior Kabananga (DR Kongo) oraz Wilfried Kanon, Yaya Toure, Serey Die, Serge Aurier (Wybrzeże Kości Słoniowej).