Bundesliga: Polanski spudłował, Lewandowski trafił! Wygrana Bayernu mimo fatalnego początku

Gol Robert Lewandowskiego dał Bayernowi zwycięstwo. Punkty straciły VfL Wolfsburg i Schalke 04, a Bayer wygrał dzięki trafieniu Hakana Calhanoglu z rzutu wolnego.

Konrad Kostorz
Kevin Volland wyrównał rekord Bundesligi, zdobywając gola już w 9. sekundzie spotkania! Reprezentant Niemiec dopadł do piłki fatalnie zagranej przez Davida Alabę i nie dał szans Manuelowi Neuerowi. To był zimny prysznic dla obrońców tytułu, którzy potrzebowali sporo czasu, by przystąpić do ataków i zacząć zagrażać Oliverowi Baumannowi.
Dużą ochotę do gry miał w sobotę Thomas Mueller, który najpierw zmusił do wysiłku bramkarza, następnie ostemplował słupek i w końcu w 41. minucie wyrównał, popisując się skuteczną dobitką po uderzeniu Douglasa Costy. Po zmianie stron spotkanie było dosyć wyrównane, ale lepsze okazje stwarzali gości. Niewiele zabrakło Arturo Vidalowi, który oddał strzał w poprzeczkę. W 73. minucie arbiter uznał, że stojący w murze Jerome Boateng rozmyślnie zablokował strzał ręką i wskazał na "wapno", a dodatkowo wyrzucił z boiska stopera, który miał już na koncie kartkę. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Eugen Polanski - uderzył mocno i poza zasięgiem Neuera, ale trafił w wewnętrzną część słupka! Były reprezentant Polski miał czego żałować, ponieważ jego gol mógł pogrążyć FCB.

Grający w osłabieniu monachijczycy nie poddawali się, a bohaterem okazał się wcielający się tym razem w rolę dżokera Robert Lewandowski. Snajper w 88. minucie wybiegł oko w oko z bramkarzem, ale Baumann obronił jego próbę. Po chwili znów górą był golkiper, jednak do trzech razy sztuka -  po indywidualnej akcji Costy piłka dotarła do niekrytego "Lewego", który nie miał problemów z ulokowaniem jej w siatce.

Bayern rozegrał nie najlepsze zawody, ale jak zwykle zdołał zgarnąć pełną pulę w Sinsheim i pozostaje liderem. Hoffenheim ma w dorobku trzy porażki (w tym jedną w Pucharze Niemiec), chociaż prezentuje się całkiem solidnie.

Sześć punktów ma również Bayer, który skromnie pokonał Hannover. Zadecydował o tym gol niesamowitego Hakana Calhanoglu z rzutu wolnego. Pomocnik mógł podwyższyć na 2:0, lecz druga próba Turka ze stałego fragmentu gry wylądowała na poprzeczce. Aptekarze wygrali, ale w rewanżu przeciwko Lazio Rzym będą musieli zaprezentować się korzystniej, jeśli chcą awansować do fazy grupowej LM. Sebastian Boenisch cały mecz obejrzał z ławki, a Artur Sobiech grał od 67. minuty.

Świetne zawody w Kolonii, gdzie w roli głównej wystąpili bramkarze: Timo Horn oraz Diego Benaglio. Obie drużyny miały mnóstwo okazji strzeleckich, ale golkiperzy bronili jak w transie. Ostatecznie tylko Simon Zoller po świetnym przerzuceniu piłki nad Benaglio oraz Nicklas Bendtner po podaniu Daniela Caligiuriego zdołali posłać piłkę do siatki. W swoich najprawdopodobniej ostatnich występach w VfL nie popisali się Ivan Perisić i Kevin De Bruyne. Co smuci polskich kibiców, Sławomir Peszko znów znalazł się poza meczową "18" Kozłów.

Niespodzianka w Gelsenkirchen, skąd "oczko" wywiózł beniaminek z Darmstadt. Królewsko-niebiescy grali bezbarwnie, mieli problemy w ofensywie i musieli odrabiać stratę, a dopiero w końcówce stworzyli sobie kilka dogodnych szans do odniesienia zwycięstwa. Ostatecznie podziału punktów nie można uznać jednak za niesprawiedliwy. Remis padł również we Frankfurcie, gdzie długo i zasłużenie prowadzili przyjezdni. Wynik ustalił w 86. minucie Marco Russ po dograniu Luki Waldschmidta.