Liga Europy: Bolesny pierwszy raz Cracovii

Nie udał się Cracovii debiut w Lidze Europy. W pierwszym meczu I rundy eliminacji do tych rozgrywek Pasy przegrały na wyjeździe ze Skendiją Tetowo 0:2 i przed rewanżem są w bardzo trudnej sytuacji.

Maciej Kmita
Trybuna główna stadionu Cracovii WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Trybuna główna stadionu Cracovii

Cracovia przyleciała do Skopje osłabiona brakiem Bartosza Kapustki, który reprezentuje Polskę na Euro 2016 i kontuzjowanego Pawła Jaroszyńskiego. Obu zabraknie też w rewanżowym spotkaniu. Z nowo pozyskanych przez Pasy zawodników w "11" znalazł się jedynie Robert Litauszki.

Krakowianie dobrze weszli w mecz i szybko przejęli inicjatywę, ale nie potrafi udokumentować przewagi bramką. Najlepszą ku temu okazję miał w 11. minucie Erik Jendrisek, ale Słowak przegrał pojedynek sam na sam z Kostadinem Zahowem.

W 26. minucie Pasy otrzymały od wicemistrzów Macedonii pierwsze ostrzeżenie, gdy z rzutu wolnego z 30 metrów Besart Ibraimi uderzył tuż nad poprzeczką bramki Grzegorza Sandomierskiego. Kwadrans później najlepszy strzelec Skendiji był już dokładniejszy. Po krótko rozegranym rzucie wolnym Ibraimi pokonał golkipera Pasów płaskim strzałem z 18 metrów.

Po zmianie stron krakowianie nie dominowali już tak jak przed przerwą, a - co za tym idzie - z jeszcze większym trudem przychodziło im stworzenie zagrożenia pod bramką Zahova. Coraz groźniejsi byli za to gospodarze i w 68. minucie drużyna Jacka Zielińskiego musiała przyjąć kolejny cios. Po kombinacyjnej akcji na prawym skrzydle Blagoja Todorovski zagrał przed bramkę do Stenio Juniora, który wyprzedził przy piłce obrońców Pasów zamienił podanie kolegi na gola.

Strata drugiej bramki całkiem podcięła skrzydła Cracovii, a Macedończycy poczuli krew i krakowian przed wyższą porażką uchroniły tylko interwencje Sandomierskiego.

Spotkanie Skendija - Cracovia zostało rozegrane na Arena Narodowa im. Filipa II Macedońskiego w Skopje, bowiem to jedyny obiekt w Macedonii, który spełnia wymogi UEFA. Rewanż odbędzie się 7 lipca na stadionie przy Kałuży 1 w Krakowie.

Skendija Tetowo - Cracovia 2:0 (1:0)
1:0 - Ibraimi 41'
2:0 - Junior 68

Skendija: Zahov - Todorovski, Bejtulai, Cuculi, Demiri - Vujcic, Alimi (73' Polozani) - Radeski, Hasani (87' Juffo), Junior (83' Taipi) - Ibraimi.

Cracovia: Sandomierski - Deleu, Litauszki, Bejan, Wołąkiewicz (77' Karaczanakow) - Dąbrowski, Budziński - Wójcicki, Cetnarski (61' Covilo), Jendrisek - Vestenicky (61' Wdowiak).

Żółta kartka: Demiri (Skendija) oraz Litauszki, Wołąkiewicz (Cracovia).

Sędzia: Sandor Ando-Szabo (Węgry).

Cracovia awansuje do II rundy el. Ligi Europy?