Serie A: Wojciech Szczęsny tylko na remis z Bartoszem Salamonem, zespół Karola Linettego znów wygrał

AS Roma niespodziewanie nie zdołała pokonać beniaminka. Cagliari Calcio przegrywało 0:2 z trzecim zespołem minionego sezonu, ale Wojciech Szczęsny dwukrotnie skapitulował i mecz zakończył się podziałem punktów.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / Sebastien Nogier
Rzymianie na inaugurację ligi rozbili Udinese Calcio (4:0), ale na całej linii zawiedli w meczu eliminacji Ligi Mistrzów z FC Porto (0:3) i ich dyspozycja na Sardynii była dużą niewiadomą. Zespół Luciano Spallettiego szybko odbudował się po klęsce z Portugalczykami, ale ostatecznie spotkania w Cagliari nie zaliczy do w pełni udanych.

Faworyci szybko objęli prowadzenie z rzutu karnego, lecz później napotkali na spory opór beniaminka. Wojciech Szczęsny był zmuszany do wysiłku już w pierwszej połowie, a tuż przed końcem tej części gry uratował go słupek po "główce" Marco Borriello.

Prowadzenie Giallorossich podwyższył po wznowieniu gry Kevin Strootman, jednak kilka chwil później Roma znów miała tylko jedną bramkę przewagi - Szczęsny zdołał sparować piłkę uderzoną przez Marco Sau, jednak wobec dobitki Borriello był już bezradny.

Miejscowi ambitnie próbowali atakować, by doprowadzić do sensacyjnego remisu, ale długo nie przynosiło to żadnego efektu. W końcu dopięli jednak swego - w 88. minucie po precyzyjnym dośrodkowaniu Mauricio Isli  Sau oddał mocne uderzenie z obrębu pola bramkowego i rozpaczliwa próba interwencji Szczęsnego na nic się zdała!

Wśród gospodarzy na środku obrony obok mistrza Europy Bruno Alvesa całe zawody rozegrał Bartosz Salamon. Reprezentant Polski mimo otrzymania żółtej kartki nie zawiódł oczekiwań trenera. Momentami był aktywny nawet w ofensywie i z występu, podobnie jak cała drużyna, może być zadowolony.

Karol Linetty po udanym debiucie w Serie A utrzymał miejsce w "jedenastce" Sampdorii i po 90-minutowym występie może cieszyć się z kolejnego zwycięstwa. Drużyna Polaka ma 6 punktów na koncie i tylko na skutek słabszego bilansu bramkowego ustępuje w tabeli derbowemu rywalowi, Genoa CFC.

Linetty przeciwko Atalancie rozegrał całe zawody, nie miał bezpośredniego udziału przy golach, ale dobrze radził sobie w drugiej linii. To po faulu na nim drugą żółtą kartkę otrzymał Carlos Carmona.

Z Bartłomiejem Drągowskim na ławce rezerwowych Fiorentina poradziła sobie z Chievo. Fiołki szybko objęły prowadzenie, ale o wygraną drżały do ostatnich minut. Co innego Torino, które efektownie pokonało rywala z Bolonii. Pomimo zmarnowania karnego, hat-trickiem popisał się napastnik Byków Andrea Belotti, którego na najbliższe zgrupowanie powołał selekcjoner Italii i były trener Torino, Giampiero Ventura.

Bez punktów pozostają trzy zespoły: Crotone, Atalanta oraz Empoli. W bramce tego ostatniego zespołu ponownie wystąpił Alberto Pelagotti, a Łukasz Skorupski zajął miejsce wśród rezerwowych. Polski bramkarz po kontuzji musi odzyskać zaufanie sztabu szkoleniowego.

Wyniki niedzielnych spotkań 2. kolejki Serie A:

Cagliari Calcio - AS Roma 2:2 (0:1)
0:1 - Diego Perotti (k.) 6'
0:2 - Kevin Strootman 47'
1:2 - Marco Borriello 57'
2:2 - Marco Sau 88'

Cagliari: Storari - Isla, Salamon, Alves, Murru - Ionita, Di Gennaro, Padoin (71' Giannetti) - Barella (80' Deiola) - Sau (90+1' Munari), Borriello.

Roma: Szczęsny - Florenzi, Manolas, Vermaelen, Peres - Nainggolan, De Rossi, Strootman (79' Paredes) - Salah, Perotti (64' Fazio), El Shaarawy (46' Dzeko).

Żółte kartki: Isla, Murru, Salamon (Cagliari) oraz Florenzi (Roma).

2:0 - Stipe Perica 90+5'

Czerwona kartka: Vincent Laurini /73'/ (Empoli).

ACF Fiorentina - Chievo Werona 1:0 (1:0)
1:0 - Carlos Sanchez 29'

Sampdoria Genua - Atalanta Bergamo 2:1 (2:1)
0:1 - Franck Kessie 27'
1:1 - Fabio Quagliarella (k.) 35'
2:1 - Edgar Barreto 45'

Czerwona kartka: Carlos Carmona /42'/ (Atalanta).

US Sassuolo - Pescara Calcio 2:1 (1:0)
1:0 - Gregoire Defrel 38'
2:0 - Domenico Berardi 67'
2:1 - Rey Manaj 81'

Torino FC - Bologna FC 5:1 (2:1) 1:0 - Andrea Belotti 28' 1:1 - Saphir Taider 32' 2:1 - Andrea Belotti 38' 3:1 - Josef Martinez 53' 4:1 - Daniele Baselli 80' 5:1 - Andrea Belotti 88'