Raport WP SportoweFakty: metamorfoza polskich stadionów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix /  LUKASZ WIESZALA / FOKUSMEDIA / Na zdjęciu: stadion Wisły Kraków
Newspix / LUKASZ WIESZALA / FOKUSMEDIA / Na zdjęciu: stadion Wisły Kraków
zdjęcie autora artykułu

Stare stadiony z drewnianymi deskami, które kiedyś straszyły kibiców, zmieniły się w piękne, komfortowe i nowoczesne obiekty. Zobacz, jakiej metamorfozie uległy na przestrzeni lat. Zapraszamy na drugą część naszego raportu.

Stary stadion w Białymstoku

Decyzja o wzniesieniu nowego stadionu w Białymstoku zapadła w 2007 roku. Zdecydowano się na koncepcję zakładającą, że obiekt powstanie w dwóch etapach tak, by możliwe było rozgrywanie meczów nawet w trakcie budowy. W 2008 roku ruszyła rozbiórka trybuny głównej starego stadionu. Obiekt przeszedł ogromną metamorfozę, a jak teraz wygląda, można zobaczyć na kolejnej karcie.

W dalszej części zaprezentujemy jak zmieniły się stadiony, na których swoje mecze rozgrywa Podbeskidzie Bielsko-Biała, Wisła Kraków czy Arka Gdynia. A to i tak nie wszystkie obiekty w Polsce, które doczekały się wielkich zmian. Tych jest jeszcze co najmniej kilka.

Zapraszamy też do obejrzenia pierwszej części naszego raportu o modernizacji stadionów w Polsce. Można go zobaczyć TUTAJ.

Stadion Miejski w Białymstoku

W sierpniu 2013 roku oddano do użytku pierwszą część obiektu, z trybunami na ponad 7 tys. osób oraz zapleczem (salami konferencyjnymi, strefą pracy mediów), a w drugiej kolejności powstały trybuny na 15 tys. miejsc, lokale komercyjne i boisko treningowe. "W przypadku wizyty kibiców gości, na mecze Jagiellonii Białystok, udostępnionych jest łącznie 20 704 miejsc, z czego 19 677 do dyspozycji kibiców Jagiellonii Białystok. W przypadku rozgrywania meczów bez kibiców gości, udostępnionych jest 22 372 miejsca kibicom Jagiellonii Białystok. (21 295 jeśli nie jest udostępniony sektor gości)" - informuje jagiellonia.pl.

Stary stadion na którym mecze rozgrywała Wisła Kraków 

Stadion został wybudowany w 1953 roku i do dzisiaj zostaje domem Wisły Kraków. Dookoła murawy znajdowała się bieżnia, a charakterystyczną cechą tej budowli były tzw. bramy brandenburskie znajdujące się na trybunach za bramkami. W 1972 roku nastąpiła inauguracja sztucznego oświetlenia. Stadion wielokrotnie był modernizowany, a w czerwcu 2003 roku zainstalowano system ogrzewania murawy. Był to pierwszy tego typu system użyty w Polsce, ale został poprzedzony katastrofalnymi warunkami przed meczem z Lazio Rzym w Pucharze UEFA.

Stadion Miejski im. Henryka Reymana w Krakowie

W 2004 roku postanowiono całkowicie zmodernizować stadion Wisły Kraków czego świadkami możemy być dzisiaj. Zupełnie różni się on od tego, jaki przez wiele lat mogliśmy oglądać. Uroczyste otwarcie nastąpiło w 2010 roku. Obiekt ten może pomieścić 33 tysiące kibiców. Swoje mecze rozgrywa na nim także reprezentacja Polski.

Stary stadion na którym mecze rozgrywała Arka Gdynia

Stadion niczym szczególnym nie różnił się od wielu obiektów, które powstawały w powojennej Polsce. Otwarcie datuje się na 1964 rok, a stadion został zbudowany przez Stocznię im. Komuny Paryskiej. Przez wiele lat służył Arce Gdynia, a w 1991 roku rozegrano tutaj nawet mecz reprezentacji Polski ze Szwecją.

Stadion GOSiR w Gdyni

Nowy stadion zaczął powstawać w 2009 roku i dwa lata później nastąpiło uroczyste otwarcie. Był przy tym bardzo tani, z budżetem poniżej 80 mln zł. Jednak niska cena zaowocowała też krytykowanym zadaszeniem, które ma kolumny wśród widzów i nie obejmuje wszystkich rzędów. Dziś już jednak nikt o tym nie mówi, a wizualnie obiekt prezentuje się doskonale. W 2012 roku reprezentacja Irlandii wykorzystywała go podczas mistrzostw Europy.

Stary stadion w Bielsku-Białej

Budowa nowego stadionu w Bielsku-Białej rozpoczęła się w sierpniu 2012 roku. Obiekt zmienił cię całkowicie i jest nie do poznania. Jak wygląda, można zobaczyć na kolejnej stronie. Dziś miejscowe Podbeskidzie występuje w I lidze, gdzie dysponuje jednym ze zdecydowanie najładniejszych obiektów.

Stadion Miejski w Bielsku-Białej

Na miejscu starego obiektu powstały cztery nowe, w pełni zadaszone trybuny, a pojemność całego stadionu wynosi 15 076 miejsc. Prace budowlane przebiegały etapami, co nie przeszkodziło w rozgrywaniu domowych meczów Górali w Bielsku-Białej.

Źródło artykułu:
Komentarze (1)
avatar
Marek Ganczarski
28.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
to jest stadion Bałtyku Gdynia, arki został zamieniony na korty i są bezdomni :-)))