Piast - Korona: Do siedmiu razy sztuka

W meczu 18. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał przed własną publicznością 1:0 Koronę Kielce. Zwycięskiego gola dla gospodarzy zdobył Gerard Badia.

Sebastian Kordek
PAP / Andrzej Grygiel

Pierwsze minuty spotkania były bardzo chaotyczne. Korona Kielce próbowała zaskoczyć Piasta Gliwice głównie strzałami z dystansu, z których niewiele jednak wynikało. Gospodarze próbowali odgryzać się licznymi dośrodkowaniami, ale mieli z nich tyle pożytku, co kielczanie ze swoich prób.

Dopiero w 29. minucie zakotłowało się w polu karnym Korony. Maciej Jankowski urwał się obrońcom, dograł w pole karne do Gerarda Badii, który w kapitalnej sytuacji z kilku metrów trafił tylko w Zbigniewa Małkowskiego. To powinien być gol. Po chwili przed kolejną stuprocentową szansą stanął Sasa Zivec, ale i tym razem górą był golkiper gości, który zatrzymał również dobitkę Jankowskiego.

Od początku drugiej połowy wicemistrzowie Polski szukali bramki i znaleźli ją w 56. minucie. Michał Masłowski odebrał piłkę w środku boiska, pognał z nią do przodu i podał w pole karne do Badii. Hiszpan dobrze przyjął sobie futbolówkę i płaskim strzałem obok bramkarza otworzył wynik spotkania.

Niecały kwadrans później z ciężkiej pozycji strzałem z powietrza podwyższenia szukał Jankowski, jednak Małkowski zdołał odbić piłkę na rzut rożny, po którym obyło się bez zagrożenia.

W 76. minucie Badia był bliski drugiego trafienia. Pomocnik zdecydował się na strzał z dystansu, a piłka po rękach Małkowskiego minimalnie chybiła celu. Kilka chwil później bardzo aktywny w tym meczu Badia miał kolejną szansę. Jankowski zagrał mocno i płasko wzdłuż jedenastego metra, a Hiszpan z pierwszej piłki huknął na bramkę, lecz obok bramki.

Ostatecznie Piast pokonał Koronę 1:0 i zbliżył się do górnej ósemki. Ponadto podopieczni Radoslava Latala przerwali swoją niekorzystną serię spotkań z kielczanami i po sześciu meczach bez wygranej nad Scyzorykami odnieśli zwycięstwo.

Piast Gliwice - Korona Kielce 1:0 (0:0)
1:0 - Gerard Badia 56'

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła - Uros Korun, Marcin Pietrowski, Hebert Silva Santos - Radosław Murawski, Michał Masłowski - Tomasz Mokwa, Sasa Zivec (90+3' Edvinas Girdvainis), Gerard Badia (88' Igor Sapała) - Maciej Jankowski (90' Bartosz Szeliga), Paweł Moskwik.

Korona Kielce: Zbigniew Małkowski - Bartosz Rymaniak, Djibril Diaw, Radek Dejmek, Rafał Grzelak - Mateusz Możdżeń, Vanja Marković (72' Marcin Cebula) - Jacek Kiełb, Nabil Aankour, Dani Abalo (59' Michał Przybyła) - Miguel Palanca (76' Siergiej Pilipczuk).

Żółte kartki: Mokwa, Masłowski, Moskwik (Piast) oraz Grzelak, Marković, Palanca, Cebula, Kiełb (Korona).

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków).

Widzów: 4002.

Czy Piast Gliwice zagra w grupie mistrzowskiej?