PNA: obrońcy tytułu poza turniejem!

Obrońcy Pucharu Narodów Afryki, reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej, po porażce z Marokiem 0:1 nie wyszli z grupy. Do ćwierćfinałów, obok rywali Słoni, awansowali gracze Demokratycznej Republiki Konga.

Michał Piegza
PAP/EPA / PAP/EPA/SAMUEL SHIVAMBU
Przed ostatnią kolejką grupy C w najlepszej sytuacji byli piłkarze Demokratycznej Republiki Konga. Ich rywale - Togo, tylko przy nieprawdopodobnym splocie zdarzeń mogli awansować dalej. Dużo ciekawiej zapowiadał się drugi pojedynek. Wybrzeże Kości Słoniowej pierwsze dwa mecze zremisowało i chcąc wejść do ćwierćfinału musiało pokonać wicelidera grupy, Maroko.

Togo dobrze rozpoczęło mecz z DR Konga, ale kilka nieudanych akcji podłamało zespół i inicjatywę uzyskali rywale, którzy w 29. minucie objęli prowadzenie. Ze środka pola prostopadłe podanie otrzymał Junior Kabanga, zawodnik wygrał walkę z obrońcą i uderzył obok wybiegającego bramkarza. Po przerwie DR Konga podwyższyło prowadzenie. W 54. minucie Ndombe Mubele znalazł się za obrońcami i z okolic linii pola karnego przelobował golkipera.

Togo kontakt złapało w 69. minucie. Gola dwie minuty po wejściu na plac gry zdobył Kodjo Laba. Jednak jedenaście minut później inny rezerwowy Paul M'Poku kapitalnym strzałem z rzutu wolnego ustalił wynik spotkania.

Zaskakująco mniej emocji było w drugim meczu. Wybrzeże Kości Słoniowej potrzebowało wygranej nad Marokiem, ale Słonie niezbyt starały się o to. Wprawdzie Maroko początkowo zmuszone było do częstego przebywania pod własnym polem karnym, jednak z przewagi WKS niewiele wynikało.

Po zmianie stron obraz gry nie ulegał zmianie. Słonie nieporadnie atakowały i zostały pokarane. W 64. minucie kontrę Marokańczyków przepięknym strzałem z dystansu zakończył Rachid Alioui.

Po stracie bramki obrońcy Pucharu Narodów Afryki nie kwapili się do odrabiania strat i niemal bez walki pożegnali się z turniejem. Do ćwierćfinałów awansowali gracze Demokratycznej Republiki Konga oraz Maroka.

Maroko - Wybrzeże Kości Słoniowej 1:0 (0:0)
1:0 - Alioui 64'

Maroko: Mohand - Dirar, Benatia, Da Costa, Saiss, Mendyl - El Ahmadi, Boussoufa, En Nesyri - Fajr (83' Obbadi), Bouhaddouz (42' Alioui, 90+2' Boutaib).

Wybrzeże Kości Słoniowej: Gbohouo - Aurier, Bailly, Deli, Kanon - Doukoure (52' Seri), Die, Kessie (84' Gradel) – Zaha (75' Kodjia), Bony, Kalou.

Żółte kartki: Benatia, Munir, El Ahmadi (Maroko) oraz Baillu, Zaha (WKS).

Togo - Demokratyczna Republika Konga 1:3 (0:1)
0:1 - Kabanga 29'
0:2 - Mubele 54'