Liga Europy: AS Roma zabójczo skuteczna. Hat-trick Edina Dzeko w Villarreal

Piłkarze AS Roma zwyciężyli 4:0 na stadionie Villarreal CF i są blisko awansu do najlepszej szesnastki Ligi Europy. Klasycznego hat-tricka w drugiej połowie strzelił Edin Dzeko.

Edin Dzeko w barwach AS Roma Getty Images / Na zdjęciu: Edin Dzeko w barwach AS Roma
Edin Dzeko jest liderem w rankingu strzelców Serie A, a w czwartek awansował na szczyt w klasyfikacji snajperów Ligi Europy. Bośniak ma w dorobku osiem goli, a to o jeden więcej niż Aritz Aduriz i o trzy więcej niż Łukasz Teodorczyk. To efekt popisowej partii na El Madrigal. 13 lat temu AS Roma przegrała w Villarreal i praktycznie została wyeliminowana z europejskich pucharów. Zemsta była słodka.

Początkowo AS Roma grała ostrożnie. Zdawała sobie sprawę, jak silną jej bronią jest rewanż na własnym stadionie, gdzie w Serie A nie traci punktów. Kiedy przetrwała szturm Villarreal CF i zobaczyła, że gospodarze nie są bardzo groźni, odpowiedziała. Z przytupem. Efektem ataku było piękne trafienie Emersona Palmieriego w 32. minucie. AS Roma wyprowadziła piłkę spod własnej bramki, a pomocnik zakończył akcję strzałem z dystansu. Sergio Asenjo tylko obserwował jak piłka leci w okienko.

Już w pierwszej połowie Dzeko był aktywny. Urywał się obrońcom i dwa razy zagroził Villarreal CF. Prawą nogą z dystansu strzelił blisko słupka, a głową nadział się na interwencję Asenjo. Dużych wyzwań nie miał Alisson, który w bramce AS Roma grał zamiast Szczęsnego.

Brazylijczyk wykazał się po raz pierwszy w 55. minucie, kiedy ustawił się idealnie i zatrzymał uderzenie Mario Gaspara. To być może kluczowa interwencja całego dwumeczu, ponieważ 10 minut później rozpoczął się koncert Dzeko. Pierwszego gola zdobył po podaniu Mohameda Salaha.

Fiorentina nie dała szans Udinese. Zobacz skrót [ZDJĘCIA ELEVEN]

To nie było ostatnie słowo snajpera AS Roma, który w ostatnim kwadransie skompletował klasycznego hat-tricka i ustalił wynik na 4:0. Taki nokaut praktycznie zamyka Hiszpanom drogę do najlepszej szesnastki Ligi Europy. W poprzednim sezonie dotarli aż do półfinału. Tym razem dostali potężny cios na samym początku fazy pucharowej, choć we wszystkich statystykach, poza golami, spotkanie było wyrównane.

Villarreal CF - AS Roma 0:4 (0:1)
0:1 - Emerson Palmieri 32'
0:2 - Edin Dzeko 65'
0:3 - Edin Dzeko 79'
0:4 - Edin Dzeko 86'

Villarreal: Sergio Asenjo - Mario Gaspar, Mateo Musacchio, Victor Ruiz, Jaume Costa - Jonathan Dos Santos, Manu Trigueros, Bruno Soriano, Samuel Castillejo (67' Denis Czeryszew) - Cedric Bakambu (66' Adrian Lopez), Nicola Sansone (82' Rafael Santos Borre).

Roma: Alisson - Kostas Manolas, Federico Fazio, Antonio Ruediger (71' Juan Jesus) - Bruno Peres, Daniele De Rossi, Kevin Strootman, Emerson Palmieri - Radja Nainggolan (90' Leandro Paredes), Stephan El Shaarawy (62' Mohamed Salah) - Edin Dzeko.

Żółte kartki: Mario Gaspar (Villarreal) oraz Bruno Peres (Roma)